Sevda Güneş

Adayımızı neden biz belirleyemiyoruz?

15.11.2013 Sevda Güneş

Bu işte bir yanlış yok mu sizce de? Önümüzde bir seçim var ama seçmen kendi adayını belirleyemiyor. Siyasi partiler kendi teşkilatları üzerinden temayül yoklaması yapıyor. Kendi hazırladıkları sorular, anketler ve kamuoyu yoklamaları ile vatandaşın nabzını tutmaya çalışıyor. Ortaya öyle ya da böyle bir sonuç çıkıyor ama yine kimin aday edileceğine parti genel başkanları karar veriyor.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olan 10’ yakın isim var. Seçmen bunların kaçta kaçını gerçekten tanıyor dersiniz? Ben söyleyeyim sadece bir kaçını isim olarak biliyor, geri kalanlarını basında ne kadar görebiliyorsa o kadar. 

Türkiye’de bugüne kadar yapılan anketler her zaman tartışma konusunu olmuştur. Onlarca araştırma şirketi var, birinin ortaya koyduğu sonuç bir diğerinin tam tersi çıkabiliyor. Tabi bu arada anket şirketlerinin partilere yakınlıklarını da unutmamak gerekiyor. Tüm bunlara rağmen ortaya çıkan sonuçta, “ Halk anketlerde şu adayı işaret etti” deniliyor. Hiçbir anketin direk ve net bir adayı işaret ettiğine inanmıyorum ya neyse…

Erzurum’da seçmen profiline bakacak olursak, adaya değil parti başkanına oy veren bir kitleye sahibiz. Asla aday sorgulaması yapmayan, nasıl bir aday istediğini ortaya koyamayan bir seçmen yapısı şehrimizin değişmez sorunu. En azında daha önceki seçimlerde hep böyle oldu. Aynı seçmen kitlesi geçtiğimiz yerel seçimlere kadar bir seçtiğini bir daha seçmeyen yapıya sahipti. Ama ne olduysa vazgeçti ve aynı adayı ikinci kez iş başına getirdi. Bu yapı o adayın çok iyi olmasıyla ilgili değildi elbette, yine altta yatan gerçek AK Parti’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Öyle ya da böyle bir gelenek yıkıldı ve tek dönemlik belediye başkanı geleneği bozuldu.

Bu seçimlerin arifesinde bir gelenek daha son bulabilir mi bilinmez, fakat şu günlerde seçmen biraz daha gür sesle bu işleri sorgulamaya başladı. ‘Eğer Erzurum’a bir başkan adayı konulacaksa, bu işte bizimde söz hakkımız olmalı’ diyebiliyor. Ben bu tür söylemlere ilk defa şahit oldum, bu bile Erzurum için önemli bir adımdır.

Söz anketlerden açılmış iken, bunca yıldır ailemle, akrabalarımla bu şehirde yaşıyorum. Onlarca seçim gördüm, hiç mi bir anketör bana ya da tanığım birine denk gelmez? Gelmedi… Seçmen profili nerede belirlenir, neye göre şekillenir, bu profesyonellerin işi elbette. Ama seçim sisteminde köklü bir değişimin gerektiği kaçılmaz bir gerçektir. Beni yönetecek başkan ve milletvekili adayını ancak ben seçmen olarak belirlersem işte o gün seçim demokratik bir seçim olur. Bugün ki seçim sistemine tam anlamıyla demokratik bir seçim sistemi diyemeyiz.

Genel başkan sultası yıkılmadan da diyemeyeceğiz. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 15-11-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları