Sevda Güneş

Akdağ’a yeniden seçim görünürse…

07.03.2014 Sevda Güneş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti tüzüğünde üç dönem şartında değişiklik yapılabilir sinyali verince gözler üç dönem nedeni ile vekillikleri sona erecek olan siyasetçilere çevrildi. İşte bu siyasetçilerden biride eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ.

Sağlıkta dönüşümün mimarı olan, hala dünyanın çeşitli ülkelerinde bu konu üzerine konferanslar veren ve birçok ülkenin sağlık alanında ülkemizi model olarak görmesine vesile olan Recep Akdağ’ın aktif siyasete nokta koyması bekleniyordu.

Üç dönem şartının değişmesinin ardından Akdağ yeniden aday olur mu, siyasete devam eder mi bilinmez ama genel seçimlerde Erzurum listesinin ağır toplardan oluşacağı kesin.

Üç dönem liste bir olarak seçimlere giren Recep Akdağ, eğer bu dönemde aday gösterilirse listenin neresinde yer alacağı da şimdiden merak konusu oldu.  

Genel seçimlere bir hayli zaman var. O tarihe kadar neler olur, siyaset nereye gider bilinmez ama ülkedeki gidişat genel seçimlerin öne alınabileceği yönünde. 

Diyelim ki erken bir genel seçim olmadı, normal takvim işledi.  AK Parti üç dönem şartını kaldırdı. O zaman bile listenin üçüncü sırasına kadar olacak isimler net gibi.

Genel seçimlerde seçilerek meclise gidecek olan, halen İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Efkan Ala, İstanbul Milletvekili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini yürüten İdris Güllüce ve halen Erzurum Milletvekili olan Recep Akdağ.

En son yapılan seçimlerde Erzurum’dan 5 milletvekili çıkaran AK Parti’nin genel seçimlerde listede sıkıntılı günler yaşayacağı aşikâr.

17 Aralık operasyonu öncesinde üç dönem şartının değiştirilmesine şiddetle karşı çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kararından vazgeçmeye meyilli olması, genel seçimlerde bir dönem dinlenmeye çekilecek olan vekillerinde yüzünü güldürdü. Şu sıralar tüm illerde bu gelişmeye bağlı olarak tekrar aday gösterilmesi beklenen isimler konuşuluyor.

“Efkan Ala ve İdris Güllüce Erzurum’dan aday gösterilmez” görüşünün yanı sıra “Efkan Ala belki ama İdris Güllüce’nin oy potansiyeli İstanbul” diyenlerin sayısı hiç de az değil.

Recep Akdağ isminin tekrar gündeme gelmesi vatandaş nezdinde olumlu karşılanırken, Akdağ’ın abi rolünü gönlünden geçirenleri kara kara düşündürmeye sevk etti.

Siyaset işte böyle bir şey! Ne demişti siyasetin babası Süleyman Demirel, “Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır.” Kimsenin umudunu kırmak istemeyiz ama bugünkü tablo böyle, yarın ne olur bilinmez.

Tüm bu dengeler için elbette yerel seçim sonuçları çok ama çok önemli. Yüzde 40’ın üzerinde oy bekleyen AK Parti’nin Erzurum için ön gördüğü oy oranı yüzde 75 civarında.

Bu oranı yakalamak için hem adaylar, hem de vekiller adeta kenti abluka altına almış durumda. Güneyde sıkıntı yaşayan AK Parti, her hafta gözünü bu ilçelerde açıyor. Seçimlerde ilçe ve köylerin de Büyükşehir için oy kullanacak olması sadece AK Parti’yi değil, seçimlere girecek oylan tüm parti adaylarını zorluyor. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 07-03-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları