Sevda Güneş

BDP gözünü Erzurum’a dikti

23.01.2014 Sevda Güneş

Her seçim siyasi partiler için stratejik bir savaştır. Önemli olan bu savaştan galip ayrılmaktır. Savaş kelimesi kulağa hoş gelmese de, maalesef yaşananları anlatacak tek kelime budur.

Doğu Anadolu’da her ne kadar AK Parti rüzgarı esiyor gibi görünse de, bu seçimler bir çok farlı gelişmeye gebe olacak gibi görünüyor. Şunu kabul edelim ki artık ülkede siyasi dengeler tamamen değişmiş durumdadır.

Erzurum açısında büyük bir değişim olur mu? Bunu daha şimdiden kestirmek çok zor. Erzurum seçmeni suskundur ve önüne sandık gelmeden asla rengini yüzde yüz belli etmez. Son hafta rüzgâr nerden eser, seçmen nasıl bir tavır alır, onu bekleyip görmek gerekir.

Ancak Erzurum’un komşu illerinde farklı ayak sesleri duyuluyor. Erzurum bugüne kadar birçok siyasi parti için hep istenen kent olmuştur. Bu istek BDP içinde söz konusundur. BDP istediği düzeyde Erzurum’a sirayet edemese de, merkezde olmasa bile, Güney ilçelerde ilk kez iktidara en yakın parti görünümü veriyor.

Bu kentte yaşayan herkes bilir ki, hem PKK’nın, hem de siyasi uzantısı BDP’nin en büyük hayali Erzurum’da söz sahibi olmak. Çünkü Erzurum’u ele geçirmek demek, tüm Doğu’yu ele geçirmek anlamana geliyor. Belki 10 yıl önce bu olasılık insanlara komik geliyor olabilirdi ama günümüz konjektöründe ülkenin geldiği nokta ortada. Erzurum da istenen sonucu almanın imkansız olduğunu gören BDP, Doğu’da söz sahibi olmak için kolları sıvadı.

Yapılan anketlerde neredeyse tüm komşu illerinde BDP gerçeği ortaya çıkıyor. Ağrı’da geçtiğimiz son seçimlerde sınırda kalan BDP, koltuğu kıl payı AK Parti’ye kaptırmıştı.  BDP bu seçimlerde işi şansa bırakmadı ve partinin ağır toplarından Sırrı Sakık’ı Ağrı’dan aday gösterdi. Ağrı’da AKP ile BDP yarışacak ve bu haftaki anketlerde BDP açık ara önde görünüyor.

Kars, Muş ve Bingöl’de de BDP rüzgarı esiyor. 30 Mart sonrasında bu illerin koltuğu BDP’ye devretmesi halinde Erzurum, Erzincan ve Ardahan farklı partilerde kalmış olacak.

Bu açıdan bakınca BDP’nin ne kadar stratejik davrandığını, planlarını ne kadar ince yaptığını kestirmek zor değil. Erzurum’u alamasa da yakın illeri kapmak, adeta etrafını kuşatmak isteyen BDP,  büyükşehir üzerinde de elbette hesap güdüyor. BDP, güneydeki oylarını artırarak Erzurum Büyükşehir Belediyesine fazla sayıda meclis üyesi gönderip, yerelde ikinci parti olmayı hedefliyor. Bu hesaplar tutar mı, Erzurum’da BDP ikinci parti olur mu bilinmez ama hem AK Parti hem de MHP’nin bu seçimde daha hesaplı hareket etmesi gerekecek. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-01-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları