Sevda Güneş

Bir mikro kredimiz bile yok!

22.05.2013 Sevda Güneş

Bazen öyle uygulamalara şahit oluyoruz ki, sanki Erzurum Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile yönetilmiyor. Ya da Erzurum dışındaki iller yasalara uymuyor.

Hükümet bir yasa çıkarıyor, ülke o yasalara göre şekil alıyor. Ancak yasaların uygulaması en sert şekilde Erzurum’da tatbik ediliyor. Buradan elbette şu anlaşılmasın, kimse yasa uygulayıcılarına yasaların dışına çıkın demiyor. Ama geri kalmışlığı yenmek için bazı şeylerde esnek davranılmalı diye düşünüyorum.

Doğu ile Batı arasındaki geri kalmışlık oranını aza indirmek için bir takım kurumlar kuruluşlar oluşturuldu. Bazı hibe programları devreye girdi. Bunlardan biri de Özel İdarelerin eliyle oluşturulan mikro kredi imkanı. Genel Yayın Yönetmenimiz Salih Tekin bu konuda özel bir araştırma haber yaptı. Hemen yanı başımızdaki illerin İl Özel İdarelerinin dağıttığı mikro kredilerin, bölgede tek Büyükşehir olan Erzurum’u misli ile solladığı ortaya çıktı.

Erzurum’da kredi kullanımındaki azalmanın sebebini İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin para aktarmaması gösteriliyor. Genel Sekreter Ednan Yazıcı, mikro kredi uygulamasıyla ilgili prosedürleri aşamadıklarını belirterek, “Yönetmelik kapsamında uygulama yapmak istedik. Aksi takdirde bazen zimmet çıkabiliyor” diyor.

Peki, bu işler diğer illerde nasıl işliyor. Mesela en fazla mikro kredi kullandıran Erzincan’da 703 kadına toplam 2 milyon 904 bin 931 lira kredi ödemesi yapılmış. Aldıkları paralarla kendi işlerini kuran kadınlar 1milyon 934 bin 794 lirayı geri ödemiş.

Şimdi Erzincan yasa dışı bir iş mi yapmış? Bu kadar insan iş sahibi oldu diye Erzincan’daki yetkililere zimmet mi çıkarılacak? Madem prosedürleri aşamadınız, Erzurum’da bugüne kadar 139 kadına 140 bin 103 liralık krediyi hangi prosedüre göre verdiniz?

Erzurum ekibine sormak lazım. İl Genel Meclis Binasına süs hamamını hangi prosedüre göre yaptırdınız? Bu konudan dolayı bazen de olsa size zimmet çıkarmıyorlar mı?

İpe un sermenin bir âlemi yok. Bu kentin kaderidir, kraldan çok kralcı yöneticiler vardır. Ben ne müdürler bilirim ki sırf hükümete şirin görünmek için Ankara’dan yatırım için gelen paraları ‘ihtiyacımız yok, çok teşekkür ederiz’ deyip geri gönderdiler.

Sizin türlü zorluklar çıkararak verdiğiniz mikro kredilerle insanlar kendi işlerinin patronu oluyorlar. Vatandaşın hakkı olan bu kredileri kendi yeteneksizliğiniz yüzünden ellerinden nasıl alırsınız?

Madem beceremediniz, bir bilene sorun. Erzurum’un mahallesi kadar yüzölçümüne sahip Bitlis İl Özel İdaresine, kapı komşumuz Erzincan ekibine sorun nasıl aşmışlar o prosedürleri. Zimmet çıkabilir varsayımından yola çıkarak bu kredileri kullandırmamanızın hesabını size sormayacaklar mı? ‘Bu kaynakları neden kullandırmadınız’ diye kimse tek kelime konuşmayacak mı sandınız?

Ben şunu bilir şunu söylerim. Bu memleketin havasından mı suyundan mı bilinmez, yöneticilerimiz bu ilde zerre kadar inisiyatif almıyor. Vatandaşta hakkı olanı almayı bilmediği için her gelen bu çarka uyum sağlıyor. Bu nedenle memlekete işsizlik almış başını gidiyor. Makro, mikro, orta ne kadar kredi, proje, yatırım varsa başka illere gidiyor, arkasından da işte böyle bakıyoruz.

 

 

uygulamalara
 

 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-05-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları