Sevda Güneş

Biraz durulmak gerekir…

13.06.2013 Sevda Güneş

Gezi eylemlerinin faturası birçok yere kesildi. Evvel emirde dış güçlerin parmağı, ikinci şıkta da sosyal medya var.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sosyal medya çok tehlikeli bir şey’ açıklamasının ardından AK Parti kurmayları harekete geçti. Sosyal medya ya düzenleme için kolları sıvayan AK Parti, hazırlayacağı düzenlemeyi yasalaştırırsa dünya da ilk olma özelliğini taşıyacak.

AK Parti’nin sosyal medyadan sorumlu genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ‘sosyal medyada her türlü yalan, iftira ve fotomontajlı resimler kol geziyor. Buradaki paylaşımların birçoğu gerçeği yansıtmıyor. Tüm bunların önüne geçilmeli artık’ diyor.

Sosyal medyaya yapılacak ayarın Taksim eylemlerinin ardından gelmesi sosyal medya kullanıcılarını bir kez daha ayağa kaldırdı.

Mehmet Ali Şahin’e ve AK Parti kurmaylarına birilerinin ‘işte bu yüzden Türkiye ayakta, her şeye müdahale etme isteğiniz olduğu için insanlar sokakta’ demek lazım.

Taksim’de yaşananlar dış güçlerin, terör örgütlerinin kışkırtması da olabilir ama unutulmamalı ki, eğer zemin bulunamazsa hiç kimse kimseyi gaza getirmez.

Daha olaylar son bulmadan çıkıp bir kez daha parmak sallayarak ‘sizin sosyal paylaşımlarınıza da yasak getireceğiz’ demek ateşe bir kez daha körükle gitmekten başka hiçbir şey olamaz.

Dünya’da binlerce insanın kullandığı sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan her bilgi için Avrupa mahkemelerine başvuru yapılabiliyor. Ancak, hiçbir ülkede özel bir yasa çıkarılmış değil. Eğer Mehmet Ali Şahin’in dediği gibi sosyal medya yasası çıkarsa bu ilk kez Türkiye’de uygulanacak.

Kaldı ki, yasası olmamasına karşın twitter’da hakaret içeren paylaşımlar yapan ve devlet büyüklerine hakaret eden bir çok kişi mahkemelerde yargılandı ve mahkum edildi. Kamuoyunun yakından bildiği ünlü piyano sanatçısı Fazıl Say’da bunlardan biri. Demokratik bir ülkede insanların özel hayatına müdahale edilmemedir. Devletin istihbarat birimleri bu yolla bile olsa ülkede bölücülük yapmak isteyenleri takip etmelidir. Ama siz sıfır sorun istiyorsunuz diye milyonlarca insanın haberleşme özgürlüğünü getirip bir yasaya bağlayıp ‘bundan sonra şunu yazacaksın, bunu yazmayacaksın’ diyemezsiniz. Bu her şeye müdahil olma isteği bugün bir kesimi, yarın herkesi rahatsız eder.

Yasak yasağı doğurur ve yasaklar her zaman yasaklanan şeye karşı arzu doğurur. Sosyal medya için özel bir yasanın çıkarılmasını doğru bulmadığım gibi, yıllardır bölücülük faaliyetlerini yürüten aleni vatan düşmanlığı yapan siteler için bir şeyler yapmayı düşünmek daha akıllıcı olacaktır.

Diyeceğim odur ki; artık biraz durulmak gerek. Gereksiz açıklamalardan vazgeçip, eğer bu iş oyun ise bu oyunu ters çevirmek lazım. İnsanları meydanlardan çekip, evlerine göndermek gerekir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-06-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları