Sevda Güneş

Cemaat oyunu kime verecek?

16.01.2014 Sevda Güneş

Her ne kadar ülke gündemi AK Parti, cemaat kavgası, HSYK’daki değişiklikler olsa da önümüzdeki günlerin gündemi yerel seçimlerden oluşacak. Herkes AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarının kim olacağının merakı içinde. 20-25 Ocak tarihine kadar AK Parti tüm il ve ilçe belediye başkan adaylarını kamuoyuna açıklamış olacak.

17 Aralık operasyonu sonrası Erzurum’da tartışılan en önemli konu ise cemaat oylarının hangi partiye kayacağı yönünde. Geçtiğimiz seçimlerde ve anayasa referandumunda kayıtsız şartsız AK Parti’ye oy veren cemaat seçmeninin bu seçimlerde hangi partiyi destekleyeceği merak konusu.

Henüz seçimlere iki aydan fazla bir zaman var. Ülkede dengeler ne olur, hangi şartlarda seçime gidilir bilinmez ama bugün ki resim üzerinde seçimlere bakarsak, cemaatin yerel seçimlerde AK Parti’ye oy vermesi mümkün görünmüyor.

Cemaate yakın bazı isimler son dakikaya kadar nasıl bir tavır alır bilemiyoruz ama cemaatin oyları illere göre değişkenlik gösterebilir.

Örneğin Erzurum’da AK Parti’nin en yakın rakibi olan MHP’ye cemaat oyları kayabilir. Aynı düşünce ile Kars’ta CHP’yi destekleyebilir.

Cemaatin böyle bir karar alacağını tahmin eden AK Parti, illerdeki küme oyları partiye çekmek için adaylar üzerinde bir takım değişiklikler yaptı. Erzurum’da Milli Görüş tabanlı Mehmet Sekmen’i aday gösterdi. Ve birkaç ilde de bu anlamda değişikliğe gitti. Erzurum’da cemaatin yüzde kaçlık oyu var bilinmez ama cemaat dışında yer alan diğer dini grupların sırf bu kavgadan dolayı AK Parti sarflarında yer alması bekleniyor. Zira olayların ertesi haftası başta Kırkıncı Hoca olmak üzere birkaç dini grup hükümete tam destek verdiklerinin altını çizdiler.

Bu seçimler esasen çok fazla gelişmeye gebe. 30 Mart günü dengeler değişir mi? Sandıktan farklı bir sonuç çıkar mı? Elbette şimdiden kestirmek zor ama bilinen iki gerçek var. Bunlardan biri eğer başarabilirse MHP cemaatin desteğini alıp oyunu artıracak. Bir diğeri ise Fethullah Gülen Hoca’nın Erzurumlu olması nedeniyle AK Parti-cemaat çekişmesinin yoğun yaşanacağı arenalarından biri bu şehir olacak.

Bunu Şubat ayının ilk günlerinde daha yakından göreceğiz. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 16-01-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları