Sevda Güneş

Dilekler bazen gerçek olur

24.12.2015 Sevda Güneş

Muş’lu Emine’nin okuma azmini ve bu arzusundan kendini alıkoyan nedenleri dün köşemden duyurmuştum. Okuyup polis olmak isteyen güzel kızın sesi ta Ankara’ya ulaştı.

Emine’nin sesine ses veren isim Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı oldu. Köye giden Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri genç kızın sıkıntısız eğitim alabilmesi için açık öğretime kayıt yaptırdı. Emine artık devam zorunluluğu olmadan aradaki kayıp yılları kapatmak için açık öğretimde eğitim görüp, o çok istediği polis üniformasını giyebilecek.

Sen iyi bir şeyler yap birileri mutlaka seni izliyordur.

Biz onu spordaki başarılarıyla tanıdık. Dünya’da defalarca ülkemizi temsil etti. Aldığı hiçbir başarı, önüne sunulan hiçbir imkân onu bu şehirden koparıp götüremedi.

Milli Sporcu, Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Yrd.Doç.Dr.Dilek Okuyucu’dan bahsediyorum.

Başarının erkeği kadını olmaz diyen Dilek Okuyucu, dün sporcu olarak hizmet verdiği memleketine şimdi hem akademisyen hem de Federasyon Başkanı olarak sahip çıkıyor.

Tek derdi var; Erzurum’un gerçekten olimpiyat şehri olması.

EYOF başta olmak üzere hatırı sayılır organizasyonların şehrimize kazandırılması için elinden geleni yaptı. Bu çalışmaları yaparken diğer mevkidaşları gibi ‘illa da ben’ demedi.

Federasyonuna bağlı sporcular yurt dışında yapılan müsabakalardan altın madalyalarla döndü. En son Katar’da yapılan Uluslararası Qatar Short Track Cup 2015 yarışmasında ülkemizi temsil eden milli sporcular Muhammet Karadeniz ve Menderes Eren, 4 bireysel, 1 bayrak yarışında toplam 5 altın ve 5 gümüş madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attılar. Slovakya’da yapılan 2015 yılı Danubia Short Track yarışmasında ise Türkiye ikinci oldu.

Sadece bu yarışmada alınan 10 ayrı madalya bile daha bu sporla 2011 yılında tanışmış ülkem için büyük bir kazanım.

Sessiz sedasız işini yapan, oturduğu koltuğun hakkını veren Dilek Okuyucu’yu yürekten kutluyorum.

Evet hocam, bir kez daha gördük ki başarının erkeği kadını olmuyormuş. Kadının harcı sadece elinin hamuru değilmiş.

Bir işi kimin yaptığı değil nasıl yaptığı önemliymiş. Senin dört dil bilmen, iyi başarılı bir sporcu ve akademisyen olman bu başarının tamamını oluşturmuyor.

Üstlendiğin görevdeki samimiyetin, isminden ziyade işini öp planda tutmandır asıl seni başarılı yapan.

Ne yazık ki benim ülkemde ve şehrimde başarılı ve işini layıkıyla yapanı pek sevmezler.

Ümit ederim ki bu zorlu yolda önüne çıkacak bir takım saçmalıklar seninde hevesini kırmasın… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-12-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları