Sevda Güneş

Doğu gibi siyasette buz kesti!

04.01.2019 Sevda Güneş

Son iki yılda Türkiye’de pek moda olan Doğu Ekspres Treni ile Kars ve Erzurum turu, yıllar yılı batıya, Ankara’ya anlatamadığımız soğuk havanın adeta tescili oldu.

 

Tren ile rüya gibi bir seyahate çıkanlar geldikleri Kars ve mola verdikleri Erzurum’da hayatlarının şokunu yaşıyorlar. Yanlış anlamayın gördükleri karşısında değil iliklerine kadar hissettikleri soğuk karışında neye uğradıkları şaşırıyorlar.

 

Geçirdikleri iki gün boyunca hafızalarında iki şey iz bırakıyor; Biri o muhteşem yapıtlarıyla hala dimdik ayakta duran Ani Harabeleri ve Kars Evleri diğeri Sibirya’yı aratmayan soğuk hava.

 

Genç kız sosyal medya hesabında yaşadığı deneyimi anlatırken şu satırlara yer veriyor; “Anlatacak çok şey var ama nefesim ve parmaklarım donduğu için aktaramıyorum. Sibirya’yı merak etmenize gerek yok. Erzurum ve Kars’ta ki soğuk hava Sibirya’ya rahmet okutur.”

 

Her kış televizyon ekranları ve gazetelerde okudukları ‘doğu donuyor’ haberleri, batıda yaşayanlar gibi bu hanım kıza da abartı gelmiş olacak ki ayak bastıkları andan itibaren bedenlerini titreten soğuk ile tanışmış olmak, bir ömür yetecek deneyim sağlamış.

 

Yılın 6 ayını kar altında, üç ayını eksi 30’larda geçiren doğu insanı için kışın hiç de romantik olmadığını fotoğraflarla anlatan gezginler, belki de bizim anlatamadığımızı anlatmakta daha başarılı olurlar.

 

Siyasette buz kesti

 

Doğu’da sadece hava değil aynı zamanda siyasette buz kesmiş durumda. Her ne kadar siyasi partiler il ve büyükşehir belediye başkan adaylarını açıklasa da hala açıklanmayan ilçe belediye başkan adayları nedeniyle aday adaylarının sabrı buz kesmiş durumda.

 

Erzurum’da tüm gözler Ankara’ya çevrilmiş, gelecek bir haber bekleniyor. Süre uzadıkça her gün piyasaya yeni listeler sürülüyor. Birilerinin üstü çiziliyor, yeni birilerinin ismi yazılıyor.

 

İyi de bu iş niye bu kadar uzadı? Bunun sebebi Cumhur İttifakının belirli illerde sınırlarının henüz belirlenmemesi. Erzurum’da ittifak kapsamında olan iller arasında. Büyükşehir için ittifak kararı alındığı biliniyor. Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum’da AK Partiyi destekleyecek ve aday çıkarmayacak.

 

Peki, ilçelerde ittifak nasıl şekillenecek? MHP tıpkı Büyükşehirde olduğu gibi tüm ilçelerde AK Parti’yi mi destekleyecek? Yoksa AK Parti MHP’ye jest yapıp, “şu ilçelerde biz aday çıkarmayıp sizi destekleyeceğiz” mi diyecek? İttifak da Erzurum formülü netleşmediği için adaylar da açıklanamadı.

 

Son gelen bilgilere göre Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum’un hiçbir ilçesinde aday çıkarmayacak. Buna karşın AK Parti her ilçede MHP’li Meclis Üyelerini listelerinde gösterecek. MHP Erzurum’da Belediye Meclisi’nde söz sahibi olacak.

 

Ancak peşinen belirteyim ki bu konuda net bir tavır ve verilmiş karar yok. Bu hafta ittifakı yöneten iki partinin kurmayları bir araya gelecek ve nihai karar verilecek. Listeler açıklandığında siyasetin buzu çözülür mü bilmem ama soğuk havaların bir süre daha devam edeceğini belirteyim. Siyasetin gücünün uzunca bir süre daha havaları ısıtmaya yetmeyeceğini ben değil meteoroloji uzmanları söylüyor. Sıkı giyinin üşütmeyin.   

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 04-01-2019
  
Yazarın Diğer Yazıları