Sevda Güneş

Fabrika ayarları

04.11.2015 Sevda Güneş

Şüphe yok ki seçim sonuçları hem piyasalarda hem de vatandaşta ciddi bir güven duygusu yarattı. Muhalefetin AK Parti’nin 5 ayda 9 puanlık artışına hayretle bakıp, kendilerinin neden oy kaybettiklerini uzun uzun araştırmalarına hiç lüzum yok.

Zira seçim döneminde göremedikleri gerçeği bugün sahaya bakınca net olarak görebilirler.

Tek başına iktidara piyasaların verdiği refleks, seçmenin neden AK Parti dediğinin en başlıca nedenidir.

Ülkede ekonomik sıkıntı ve kargaşa istemeyen vatandaş, tüm bunları AK Parti’nin sağladığını gördüğü için bir kez daha tercihini bu yönde kullandı.

Muhalefet partileri bu gerçek üzerinden özeleştiri yapmadığı, kendini yenilemediği, vatandaşın beklentilerini doğru teşhis edip harekete geçmediği sürece yüz defa daha seçim yapılsa alacakları sonuç bir öncekinden daha kötü olacaktır.

Bugün yeni bir gün ve artık yeni şeyler söylenmeli. Bu kural iktidar içinde muhalefet içinde geçerli.

Muhalefetin tartışılacak bir yanı zaten kalmamış. Çünkü yenilgiyi kabul eden tek bir lider yok. Demek ki onlar açısından sorun da yok!

O halde kazananın karnesine bakmak lazım. Doğu açısından AK Parti bu seçimde oyunu artıran tek partidir. Ama yüzde yüz başarı var mıdır? Tartışılabilir.

Seçim yarışını kayıplarına rağmen doğuda birinci olarak bitiren parti ne yazık ki HDP’dir.

Ne yazık ki diyorum zira HDP’nin gerçekten demokrasi savunucusu ve vatandaşın haklarını koruyan bir siyasi parti olmadığı, her alanda kanıtlanmış bir gerçektir.

Yapılaması gereken doğuyu bunların kıskacından kurtaracak hamleler yapmaktır.

Ve şurası da su götürmez bir gerçektir ki; Bunlarla mücadele edecek tek parti AK Parti’dir. Öyle ki Iğdır ve Ardahan hariç diğer partilerin bu bölgelerde ismi dahi okunmuyor.

Siyasette yeni söylem AK Parti’nin fabrika ayarlarına geri dönmesi. Bu söylem sadece halk arasında değil aynı zamanda partinin ağır toplarının dillendirdiği bir söylemdir. Bu şu anlama geliyor; AK Parti 2002 yılında hangi değerler üzerinden halkın karşısına çıktıysa bugünde o konuma geri dönme isteğidir.

Peki, bunun uygulamasını vatandaş nerede görecek? Önce hükümet kurulacak sonra Bakanlar Kurulu yani yeni kabine oluşacak.

Demek ki 2002 yılından bu yana hizmette kimler başarı kazanmış ise o isimler yeniden kabinede yer alacak. Bu isimlerden biri de Erzurumlu eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ. Recep Akdağ’ın kabinede yer alması sadece Erzurum açısından değil aynı zamanda bölge illeri açısında da önemli.

Sağlıkta dönüşümün mimarı olan Prof. Dr. Recep Akdağ, bu bölgelerde yaşayan insanlarında sempati duyduğu bir isim.

Her dönem AK Parti’yi destekleyen Erzurum’un diğer bir talebi, Efkan Ala’nın yeniden kabinede yer alması. Bir şehre iki bakanlık verilir mi diye düşünülüyorsa bu yanlış bir tezdir. Zira Efkan Ala’nın seçim bölgesi Erzurum değil Bursa’dır. Tıpkı İdris Güllüce’nin seçim bölgesinin İstanbul olup Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak kabinede yer alması gibi. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 04-11-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları