Sevda Güneş

Gizli aday adayları!

30.10.2013 Sevda Güneş

Aritmetik olarak baktığınızda Erzurum da ana muhalefet Milliyetçi Hareket Partisi. Yani iktidarın en yakın takipçisi. Yerel seçim hareketliliği hız kazandı, AK Parti aday adayları yavaş yavaş görücüye çıkmaya başladı. Ancak bu aşamada konuşulan tek parti iktidar partisi.

Milliyetçi Hareket Partisinde ise hiç ses yok dersek abartmış olmayız. Bir iki ay öncesine kadar bir çok ismin aday adayı olacağı söylemleri yapılsa da şuana kadar biride çıkıp ben müracaatımı yaptım, belediye başkanlığı yarışında bende varım demedi ya da diyemedi.

Diyemedi diyorum çünkü MHP bu seçimlerde aday adaylarını kamuoyu ile paylaşmama kararı aldı. Büyükşehir için şuana kadar 9 kişi partiye müracaat etti. Ama bu isimlerin kimler olduğu adeta sır gibi saklanıyor, neden mi? Söyleyelim. MHP Erzurum İl Teşkilatı aday adaylarının isimlerinin kamuoyunda tartışılıp, karalanmasını ve dolayısıyla yıpratılmasını istemiyormuş. Her seçim dönemi aday adaylarına yönelik kirli siyaset yapıldığını düşünen teşkilat, kendi içinde böyle bir karar alarak uygulamaya sokmuş.

İl Başkanı Zekai Kaya “ Küskünlükleri bir tarafa bıraktık, MHP kendi kabuğunu kırdı. Bu dönem adaylarımız arasında başka partilerden de isimler görebilirsiniz. Bir takım gelişmeler var, bunlar olgunlaşmadan kamuoyu ile paylaşmayacağız” diyor.

MHP Erzurum Teşkilatı bu kez farklı bir strateji uyguluyor. Seçimler arifesinde parti içi küslükleri bile bertaraf etmişler. Hatta Güney ilçelerin birinden bayan aday göstermeye hazırlanıyorlarmış. İki ilçe için bazı isimlerle görüşmeler devam ediyormuş.

MHP diğer illerde aday adayı isimlerini gizli tutuyor mu bilmiyorum ama bu stratejinin Erzurum’da ilk kez uygulandığını söyleyebilirim. Geçmiş yıllarda aday adaylarının fazla olması o partiye olan teveccühü gösterirdi. Hatta hatırlarım haber yapılarak ‘X partisine aday adayı müracaatında rekor’ diye başlık atılırdı.

Oysa bugün aday adaylarının isimlerinin bile kamuoyuna açıklanılmasından çekiniliyor. Esasında sorun görülen kamuoyu değil, partilerin gün yüzüne çıkmayan rekabeti. Belli ki MHP geçmiş yıllardaki tecrübeleri ile yaptığı hatalara bir kez daha düşmek istemiyor. Bu nedenle son ana kadar adaylarının isimlerini gizli tutup seçim kampanyası döneminde kamuoyunu arkalarına almak istiyorlar.

Her yiğidin yoğurt yemesi farklı olur der atalarımız ama siyasette kökten değişimler her zaman puan getirmez. Her yerde siyasetin konuşulduğu bir gündemde o kentin muhalefeti konumundaki bir partinin varlık göstermemesi olağan bir durum olmasa gerek. Seçimlerde rüzgârın nereden ve nasıl estiği çok önemlidir. Yarın olur verdiğiniz bir aday kamuoyunun desteğini alamayabilir.

Derinden ve sesiz çalışmak başka, gündem oluşturmak bambaşka şeylerdir. Bana bu uygulama ilginç geldi diyeyim ve MHP’nin ortaya çıkacağı günü bekleyelim.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 30-10-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları