Sevda Güneş

GÜNAH ve SEVAP

06.11.2014 Sevda Güneş

Kendisi ile hiç tanışamadım ama o benim hayatımda ismi ile hep var oldu. Bizim doğduğumuz yıllarda teknoloji bugün ki gibi baş döndürmüyordu. Çocukların hangi yıl doğduğu ebeveynler tarafından ‘patates sökümü zamanıydı, yazdı, kıştı’ diye belirlenirdi.

 

 

Benim doğum yılım ise Orhan Şerifsoy’un Belediye Başkanı seçildiği yıl olduğu için hep onunla anıldı.

 

 

Orhan Şerifsoy ismini bu şehir hiç unutmadı. Birçok yerel siyasetçi için hep rol, model oldu.

 

 

Adalet Partisi’nin iktidar olduğu dönemde Erzurum ilk kez bir sol partiye oy verdi ve Orhan Şerifsoy’u Belediye Reisi seçti. 5 yıl sonra görev süresi dolan Orhan Şerifsoy aynı yıllarda avukatlık mesleğine geri dönerek İstanbul’a göç etti.

 

 

Bugün sorsanız belki bir eserini elimizle gösteremeyiz ama ‘belediye başkanları içinde ismi efsane olan bir tek o vardır’ diyebiliriz.

Peki, hiçbir şey yapmadan nasıl olurda iz bırakan bir isim haline gelinir? Aslında Erzurum belki de merkezi yönetimler tarafından en fazla Orhan Şerifsoy döneminde cezalandırılmıştır. Sol partiye mensup belediye başkanının gelirleri kısılmış, hizmet etme şansı elinden alınmıştır.

 

 

Fakat o bu yapılanlar karşısında çaresiz ellerini ovuşturmak yerine belediye işçileri ile bir olup ellerindeki imkânlar ile rutin belediye hizmetlerini yapmaya çalışmıştır. Her sabah işçilerle kahvaltı yapıp, Erzurum halkı ile her an irtibat halinde olarak gönülleri fethetmiştir. Avukatlık mesleğinde biriktirdiği paralarla ayakta durmaya çalışmış, başkan olduğu yıllarda tek kuruş maaş almamıştır.

 

 

O görev süresinde de sonrasında da partisi ile değil düzgün kişiliği nedeniyle efsane olmayı başarmış, nadir isimlerdendir. Bugün sağcısı, solcusu ve muhafazakâr olan birçok yerel siyasetçilerin aklının bir köşesindedir, Orhan Şerifsoy.

 

 

Şehre en son ne zaman gelmiştir bilinmez ama çok isterdim Erzurum’un son halini görünce ne hissettiğini, bugün ki siyaset üzerine ne düşündüğünü öğrenmeyi.

 

 

Artık böyle bir şansım yok çünkü Orhan Şerifsoy artık aramızda yok. Bugün de ebedi istirahatgahına gidecek.

 

 

Ve eminim ki onun ismi daha çok bu şehirde konuşulacak. İşte iyi insan olmak böyle bir günde belli olur. Bu dünyadan göçünce insanlar arkanızdan ‘Allah rahmet eylesin, çok iyi insandı’ diyorsa sizin bu dünyada neler kazandığınızın tek gerçeğidir.

 

 

Ne diyor şair; Ölmek bir şey değil de ah o hesap günü yok mu, budur beni tek korkutan.

 

 

Doğru, hepimizin bir hesap günü olacak. O çok övündüğünüz makam mevki var ya işte onun ceremesi çekilecek orada.

Varsa hayırlı bir işimiz girsin sevaba, yoksa vay geldi başıma hepsi günaha. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 06-11-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları