Sevda Güneş

Güvenlik yok gelmiyoruz!

23.11.2016 Sevda Güneş

Erzurum’un terör ile anılması elbette bu memleketli olan herkesi ama herkesi rahatsız eder.

 

Hiçbir zaman teröre destek vermeyen bu kente yapılacak en büyük haksızlık terörle anılmasıdır. Bugün Ankara’nın, İstanbul’un, Antalya’nın hatta Paris’in göbeğinde bombalar patlarken, bırakın terörü asayiş olaylarının bile azınlıkta yaşandığı Erzurum’da ‘güvenlik sorunu var’ demek abesle iştigaldir.

 

Bugüne kadar ne kış turizminde ne de 2011 Kış Oyunları’nda tek bir sorunun yaşanmadığı Erzurum’da önümüzdeki aylarda yapılacak EYOF için İsviçre ve Avusturya güvenlik gerekçesi ile çekildiğini ve sporcu göndermeyeceğini açıklamış.

 

Hatırlanacağı gibi daha önce de hendek olaylarını bahane edenler Erzurum’u Suriye sınırında gösterip, Curling organizasyonunu şehrimizden almıştı.

 

Hadi gelin kararlarından ötürü bu ülkelere ağzımıza geleni söyleyelim. Bu sonucu değiştirecek mi? Tüm suç hırsızda mı? Ev sahibinin hiç mi suçu yok?

 

Oyunların Erzurum’a verildiğinden beri medyanın sürekli gündemde tutması dışında tek bir adım atılmış mıdır? 

 

EYOF’a katılacak ülkelerin Erzurum hakkında bilgileri var mı dır? Yeterli tanıtım yapılmış mıdır?

 

Şunun şurasında organizasyona günler kaldı. Tanıtım adına mağaza reklamlarını andıran billboard dışında ne yapılmıştır. Bisiklet turnuvası havasında olimpiyat yapmaya çalışan işin patronları zoraki mi bu organizasyonu yapıyor?

 

Havuzbaşı’nda açılış ve kapanış seremonisi yapmayı düşünen, ‘para harcamayalım, belediyenin kış festivalindeki maskotunu kullanalım’ diyenlere mi yoksa ‘Erzurum’da güvenlik sorunu var, biz sporcu göndermiyoruz’ diyen Avusturya ve İsviçre’ye mi kızalım...

 

Bir kış festivalinde Türkiye’nin metropol illerini gezerek organizasyon yapan Büyükşehir Belediyesi’nin şimdi hakkını nasıl yiyelim…

 

Dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Üniversite Kış Oyunları için bu şehre yaptıklarını ve oyunların Olimpiyat havasında geçmesi için Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’yu bu şehirde ağırlamasını nasıl unutalım…

 

Ya biz bu işi gereğinden fazla abarttık ya da bu işin organizesini yapan yetkililer bu şehri ve EYOF’u hafife alıyor.

 

Biz bir kez daha bu şehrin spor alanında terör ile anılmasını istemiyoruz. Çünkü bu şehirde terör de yok teröre destekte. Eğer Erzurum güvenli bir yer değil ise bu ülkede hiçbir kent güvenli değildir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-11-2016
  
Yazarın Diğer Yazıları