Sevda Güneş

Güzel şeyler olacak, güzel…

25.09.2013 Sevda Güneş

Gelişmelere bakınca aslında Erzurum’da güzel sayılabilecek işlerde oluyor. Ancak o denli ihmal edilmiş bir kent ki Erzurum, isteniliyor ki artık ne olacaksa bir an önce olsun. Biri çıksın elindeki sihirli değnekle bir dokunsun, şehir bir anda tamamen değişsin. Elbette gerçek hayatta böyle bir masalın vücut bulması imkansız. Emek, çaba, kaynak gerekli.

Gerçek şu ki kalkınan bir şehir için elimizde yeteri kadar kaynak var. Ama hepimizde ‘aman sende, bu şehirden ne olur’ algısı var.

Vali Ahmet Altıparmak ile bu konuları konuşurken bana birkaç düşüncesinden bahsetti. ‘Erzurum’a bir şehir olarak değil, bölge olarak bakmak lazım. Erzurum kalkınırsa bölge illeri de kalkınır’ dedi. Doğru, bizimde yıllardır savunduğumuz bir konudur bu.

Vali Altıparmak sohbetimizde, “Bölge insanının sosyalleşmesini artırmak için Erzurum’a çok şey yapılabilir. Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Çat yolu üzerinde büyük bir fuar alanı inşa ediyoruz. Fuar alanı tamamlandığında profesyonel bir firmaya vereceğiz. Bu sayede yılın büyük bir bölümünde açılacak olan giyim, ev tekstili, takı ve bir çok alanda fuarlar düzenlenecek, Türkiye’nin dört bir yanından firmalar gelecek bu fuara. Haliyle bölge illerinden de fuarı gezmek için hafta sonu insanlar Erzurum’u tercih edecekler. Şuan bir tane AVM var, yarın Terminal Caddesi’nde bir ikincisi de açılacak. Ardından sağlık kampusu tamamlanacak. Tüm bunların diğer illerde tek tek yapılmasına imkan var mı? Yok. İnsanlar ister istemez rotalarını bu kente çevirecek. Fuara gelen yerli turist otelinde kalacak, lokantasına gidecek, ciddi bir hareketlilik olacak. Buna benzer bir çok projemiz var, hayata geçirmeye kararlıyız” dedi.

Peşinen söylemeliyim ki; bu gelişmeler bile beni heyecanlandırdı. Bölge illerinin yapısını bilen biri olarak Vali Beyin teşhisinin tam isabet olduğunu söyleyebilirim. Iğdır, Kars, Ağrı, Ardahan, Bingöl ve Van’da yaşayan insanların bir çoğu hafta sonu Karadeniz’e gidiyor. Erzurum tüm illere yakın ama düşününki Erzurum’a geldiler ne yapacaklar. Oysa Trabzon öyle mi, gidilecek, gezilecek onlarca alternatif var. İşte bu alternatifleri oluşturabilirsek yerli turizmi de harekete geçirebiliriz.

Bir diğer önemli proje ise Erzurum’da kurulacak olan geniş kapsamlı AFET Merkezi. Doğu Anadolu deprem bölgesi olması nedeniyle Erzurum’ a kurulacak olan afet merkezi, meydana gelebilecek afetlere anında müdahale edecek birimleri bünyesinde bulunduracak. Şu aralar merkezin kuracağı alan belirlenmeye çalışılıyor.

Belki hemen kentte ciddi değişimler olmasa da, önümüzdeki beş yıl içinde şehirde ciddi hareketliliğin yaşanacağını düşünüyorum. Gelecek nesle iyi bir kent bırakmak için hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor, hem de hiç zaman kaybetmeden. Bunları düşününce, içimden ‘güzel şeyler olacak, güzel’ demek geliyor. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-09-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları