Sevda Güneş

Harekete geçme zamanı

12.06.2013 Sevda Güneş

Ülke gündemine Gezi eylemleri damgasını vururken Doğu Anadolu Bölgesi bu tartışmaların hiçbir yerinde yer almıyor. Belki sokakta, parkta, kahvede konu edilse bile gündemin ana maddesi olarak zihinlerde yer etmiyor.

Yani Türkiye’nin gündemi başka Doğu’nun gündemi bambaşka geleneği hala devam ediyor. Doğulu vatandaş hala işsizlikle mücadele edip, evine götüreceği ekmeğin derdini yaşıyor. İstanbul Borsası’nın çakılması onların umurunda bile olmuyor.

Şu günlerde Erzurum esnafına bir dokunan bin ah işitiyor. Niye mi? Çünkü, kendilerini ayakta tutan öğrenci artık tatile giriyor. Onlar için iş sezonu artık kapanıyor. Zira bu kentin esnafını ayakta tutan kitle öğrenci kitlesi. Lokantası, konfeksiyonu, pastanesi, kuaförü hep aynı kanaldan besleniyor. Öğrenci yoksa müşteride yok.

Her ne kadar yaz okulları oluşturulsa da, kabataslak bir hesapla bu okullardaki öğrenci sayısı bini geçmiyor. Bu da esnafı ayakta tutmaya yetmiyor. Buradan yola çıkınca anlıyoruz ki, sizin adınızın büyük olması hiçbir şey anlam ifade etmiyor. Bir esnaf kendi halkı ile değil ancak öğrenci ile ayakta kalabiliyor.

Kışın her işletme ağzına kadar insanlarla dolarken, yazın kentte in cin top oynuyor. Bir çoğumuzun beğenmediği o üniversiteli gençler, koca bir şehrin ekonomisini ayakta tutuyor.

Kendimi bildim bileli her yıl aynı nakaratı dinleriz. Esnaf ‘öldük, bittik’ der ama yinede piyasayı canlandırmak için tek adım atmaz. Mesela tüm esnaf bir araya gelse ve yazın ‘indirim günleri’ diye bir kampanya başlatsa. Halkın hem sosyal hayatı renklense hem de esnaf sinek avlamak yerine para kazansa. Her büyükşehirde bu indirim günleri yapılıyor. Hatta festivaller yapılıp, büyük organizasyonlara imza atılıyor.

Bir tek Erzurum’da böyle organizasyonlar yapılmıyor. Birileri artık bu zihniyeti değiştirmeli. Bu sene bir komisyon kurulmalı ve belirli tarihlerde şehirde ne kadar işyeri varsa o tarihlerde indirim günleri yapıp, alışverişi cazip hale getirmeli.

İstasyon Mahallesi’nde derme çatma çadırlarda fuar adı altında yapılan organize de bile binlerce Erzurumlu indirimli alış veriş imkanı buluyor. Belediye Başkanları yaz boyunca kendi ilçelerindeki esnafla bir araya gelip, bu tür oluşumlar yapabilir. Hatta kent meydanında konserler düzenleyip, çevre illerden insanların Erzurum’a gelip ucuz alışveriş yapması bile sağlanabilir.

İnsan kendi kayığını çekmiyorsa, hiçbir yere gidemiyordur. Topyekün silkelenip değişime ayak uydurmak istiyorsak, mutlaka ele ele vermemiz gerekiyor. Kendi ekonomimizi ayakta tutamadıkça ne kalkınabiliriz ne de gelişebiliriz.

  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 12-06-2013
  
  • Ali turp 12.06.2013 02:06:51

    Sevda hanım, bizim esnaf önce esnaf olmayı bilsin ki sonra kazansın...Olimpiyatlar öncesi bile İngilizce kursu verilecek derdi, kimse gitmedi...Alışmışlar boş oturup gelenin gidenin namusuna bakmaya...

Yazarın Diğer Yazıları