Sevda Güneş

Hedef Erzurum…

18.02.2014 Sevda Güneş

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum’da yaptığı konuşmada yerel seçimlere ilişkin olarak diyor ki; birilerinin kapı kapı gezip “AK Parti’ye oy vermeyin diye” çalışma yaptıklarını duydum.

Akdağ’ın birileri dediği adres elbetti ki Hizmet Hareketi mensupları. Pek de yanlış bir bilgi sayılmaz, zira cemaat mensupları sadece Erzurum da değil, tüm Türkiye’de kapı kapı gezip AK Parti’ye oy vermeyin diye çalışma yapıyorlar.

Biz bu manzaraları her seçimde yaşıyorduk. Ev hanımları bilir, şık ve güzel hanımlar evlere gelip AK Parti’ye oy isterlerdi. Şimdi aynı hanımlar tekrar aynı kapıları çalıp “sakın ha AK Parti’ye oy vermeyin” telkininde bulunuyor.

Sadece AK Parti’ye oy vermeyin demiyorlar, birde size aday seçeneği sunuyorlar. Erzurum’da oyunuzu Kamil Aydın’a verin diye diretiyorlar. Buradaki nüans şu; dikkat edin Milliyetçi Hareket Partisi’ne oy verin demiyorlar. Kamil Aydın ismini ön planda tutuyorlar.

İllaki seçmen bu gruba defalarca soruyordur. İyi de siz her seçimde bize ısrarla AK Parti’ye, Recep Tayyip Erdoğan’a oy verin diyordunuz. Şimdi niye rotanızı değiştirdiniz? Dün iyi olan, bugün nasıl kötü hale geldi. Aslında bu soru sadece cemaat için değil, aynı soru eminim AK Parti mensuplarında soruluyor.

Cevaplar aynı. Cemaat ‘Başbakan yanlış yapıyor’ diyor. AK Parti ise ‘cemaat paralel devlet oluşturmak istiyor’ diye açıklamalar yapıyor. Arada olan vatandaşa oluyor.

Erzurum da her iki kesimde ciddi savaş veriyor. AK Parti bir yandan cemaatle mücadele ederken, diğer taraftan Kürt oylarının BDP’ye kaymaması için çalışma yapıyor.

Cemaat istiyor ki; AK Parti’nin kalesi sayılan illerde parti kan kaybetsin, hükümetin oyları bu seçimde erisin ve Başbakan güç kaybetsin.

AK Parti’de bu seçimden güçlü çıkıp, dünyaya Recep Tayyip Erdoğansız bir Türkiye’yi hayal dahi etmeyin mesajı vermek istiyor.

Bu savaşın ortasında sembolik olarak yer alan kent ise kim ne derse desin Erzurum. AK Parti’nin kalesi gibi gördüğü Erzurum, aynı zamanda Fethullah Gülen’in memleketi. Dünya, Gülen cemaati ve hükümet savaşının neticesini bu seçimlerde Erzurum’dan okuyacak.

Cemaat, Türkiye genelinde tek bir partiye çalışıp bloke oy vermeyecek. Bölünecek. İlere göre AK Parti’nin karşısında hangi partinin adayı güçlü ise o patiye oy verilecek. Hatta köy köy  sokak, sokak gezilip o partiye ve adaya oy isteyecek.  Peki,  AK Parti ve BDP’nin çekiştiği yerlerde Cemaat ne yapacak, işte orası tam bir kırılma noktası.

Seçim tarihi yaklaştıkça çarşı daha çok karışacağa benziyor. Şu sıra kafası epey karışan seçmen sandıkta kararını verecek.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 18-02-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları