Sevda Güneş

İşler ayna, çal çal oyna…

26.11.2013 Sevda Güneş

Seçim arifesinde gelinen nokta gerçekten çok ama çok düşündürücü. Partilere belediye başkan adayı olmak için onlarca müracaat var ama ortada ne aday var, ne de insanları heyecanlandıracak bir proje.’ Aday yok’ diyorum çünkü hiçbir parti hala bir isim üzerinde uzlaşabilmiş değil. ‘Proje yok’ diyorum çünkü hiçbir aday adayı bu şehirde şunu yapacağım diye ortaya çıkmış değil. Birçoğu ‘hele bir aday olalım sonra duruma bakırız’ görüşünde.

Geçtiğimiz hafta aday adayı olan da, olmayan da Ankara’nın yolunu tuttu. AK Parti’den aday adayı olanlar pusuya yattı ve üst kuruldan çıkacak kararı bekledi ama olmadı. Açıklanan büyükşehir adayları içinde Erzurum yer almadı.

AK Parti Genel Merkezi’ne tabiri caizse Erzurum adayları için adeta dosya yağdı. Hiçbiri proje içerikli değil, tamamen başka adayın şeceresi ile ilgiliydi. Bir aday diğer bir adayı karalamak için elinden geleni yaptı. Üst kurulun önü onlarca dosya ile doldu.

Elbette ‘tüm adaylar bunu yaptı’ demek suizan olur ama birçoğu bunu yaptı ve yapanlar kendilerini zaten biliyor. Ankara’ya destek aramaya gidenler birbirini gözetlemekten bir adım öteye geçemedi. 22 il de aday çalışması tamamlanırken Erzurum ile ilgili hala bir karar verilemedi. Bir şehir ancak bu kadar kendi değerlerinin altına dinamit yerleştirebilir.

Ne anketler, ne temayül, ne de kanaat önderleri yol belirleyici oldu. Birinin dediğini diğeri çürüttü. Milletvekilleri üst kurula nasıl bir tablo çizdi bilmiyorum ama onlarda her zamanki gibi ortak bir isimde uzlaşamadı.

Adaydan ziyade partiye ve genel başkana oy veren ‘Erzurum seçmeni bu sürecin neresinde yer aldı?’ diye sorarsanız, bence hiçbir yerinde. Zira çevrenizdeki insanlara, çalışma arkadaşlarınıza, eş, dost ve akrabalarınıza sorun bakalım, yapılan anketlerden birine denk gelmiş mi? Ben küçük bir araştırma yaptım ve hiç denk gelene rastlamadım. Tüm bu olumsuzlukları göz önüne alın ve şu soruyu cevaplayın; ‘Siz genel başkan olsanız ne yapardınız? Nasıl bir karar verirdiniz?’

Her gün bir adayın piyasa yaptığı güzel şehrimde işler ayna, çal çal oyna…  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-11-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları