Sevda Güneş

İşsiz gençler...

18.05.2016 Sevda Güneş

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı öncesi yapılan bir araştırma, bizim yıllardır üzerinde ısrarla durduğumuz gerçeği üzerinde hiçbir tartışmaya mahal vermeyecek şekilde ortaya koydu.

 

Hani yıllardır diyoruz ya ‘kaliteli göç verip kalitesiz göç alıyoruz’ diye. İşte yapılan araştırma gençler üzerinde bu tezi rakamlarla ispatlamış...

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2015 yılında Doğu Anadolu Bölgesi’ne 82 bin 531 genç gelirken, 102 bin 678 genç göç etmiş.

 

Aldığı genç nüfus gidenden fazla olan iller ise bölgemizde Erzurum, Elazığ, Tunceli ve Erzincan olmuş. Erzurum 14.706 göç almış, 13.207 göç vermiş.

 

Bunun açılımı şu; Erzurum 14. 706 vasıfsız göç almış,13.207 vasıflı göç vermiş.

Yine de olaya pozitif bakmak lazım, en azından genç nüfusumuz artmış. Yani gençleşmişiz.

Ama fazla sevinmeyin zira bunun yüksek bir bölümü işsiz olduğu için her an uçmaya, başka metropol kentlere kaçmaya hazır...

 

İŞKUR’un, “Aslında iş alanı var ama vasıflı eleman yok” açıklamasının altında aynı gerçek var. Eğitimini Erzurum’da tamamlayan gençler bu şehirde kalmıyor, çünkü eğitim aldıkları alanlarda iş olanağı yok. Doğal olarak kendi alanında iş sahibi olacağı illere yelken açıyorlar. Belki bir çoğu iş bulamıyor ama geri de dönmüyor.

 

Mesela; Türkiye’nin en eski üniversitelerinden biri bu şehirde. Bugün bir araştırma yapsak bırakın buradaki şehirli genci, okumak için gelen kaç öğrenci iş potansiyeli görüp, bu şehirde kalmayı tercih etmiştir?

 

Mesela hangi alanlarda vasıflı işçiye ihtiyaç vardır Erzurum da?

Hangi sektör çok sayıda elaman arıyor ama kalifiye eleman bulamıyordur?

Bununla ilgili elimizde bir veri var mı?

 

Öyle ya bir veri olmalı ki o vasıfsız dediklerimizi eğitip, iş sahibi yapalım...

 

Mesela, neredeyse her belediyenin birçok mahallesinde bulunan meslek edindirme kurslarında hangi meslek gruplarına yönelik eğitim veriliyor?

 

O kuruluşlardan alınan sertifikalar iş hayatında geçerlilik sağlıyor mu?

 

Sonuç olarak araştırmanın tamamına bakınca 10 yıl öncede sorun aynıydı, bugün de aynı. 10 yılda, ‘şu meslek grubuna yönelik eğitim verdik veya ticaret ve sanayide şu eleman açığını giderdik’ diyemiyoruz.

 

Hala ‘ne iş olsa yaparım’ diyen gençler, hala ‘işsizlik yok kalifiye elaman açığı var’ diyen yetkililer…

 

Hala ardı ardına açılan meslek edindirme kursları…

 

Türkiye’de kadın girişimciliğini artırmak için ciddi çalışmalar yapılırken, biz bırakın kadınlarımızı, daha gençlerimizi meslek sahibi yapamıyoruz.

 

Ama bir meslek grubunun hakkını yemeyelim. Bir ara kalorifer ustası eğitim kursu açılmıştı. O dönem bu kursa rekor başvuru yapılmıştı. Herkes sertifikalı olmuştu ama iki yıl sonra doğal gaza geçilince o sertifikalar günün anısına duvarları süslemişti...  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 18-05-2016
  
Yazarın Diğer Yazıları