Sevda Güneş

Seçimler yapılır mı?

04.09.2015 Sevda Güneş

Ülkede terör ateşi yanmaya devam ediyor. Her gün birer ikişer şehit veriyoruz. Verdiğimiz şehitten çok terörist etkisiz hale getiriliyor ama sonuç değişmiyor. Her an bir yerlerde bombalar patlıyor, ateş düştüğü yeri yakıyor.

Gündem terör kadar 1 Kasım’da yapılacak olan seçimler. HDP “bu şartlarda sandık kurulamaz” söylemini tekrar edip seçimlerin ertelenmesi talebini dillendirse de devlet bu kez seçim güvenliğini 7 Haziran’da ki gibi esnek bırakmayacağa benziyor.

Patilerde ise şu günlerde aday adayı müracaatları tamamlanmaya çalışılıyor. Bir sonraki adım listelerin yapılıp YSK’ya sunulması.

AK Parti’de şu günlerde milletvekili listelerinden ziyade 12 Eylül’de yapılacak olan genel kurul hazırlığı dikkat çekiyor. Tazelenme ve yenilenme kongresi denilen genel kurulda parti vitrininin yeniden dizayn edilmesi hedefleniyor.

Göreve gelecek yeni ekip, illerdeki oy oranlarını ve 7 Haziran’da listeye giren vekillerin performanslarını değerlendirip, belki birkaç yerde yeni isimler takviye edecek. Bazı illerde  ise listeler sil baştan yapılacak.

AK Parti en fazla değişimi Doğu ve Güneydoğu listelerinde yapacak. 13 yıllık iktidarı döneminde parti ile özdeşleşen isimler listelerin başına yerleştirilecek.

Erzurum, Ağrı, Bingöl bu illerin başında yer alıyor. Parti Erzurum’da kaybettiği bir milletvekilini geri alabilmek için sürpriz bir aday ile çıkış yapmak istiyor. Bu nedenle Erzurum listesinde iki ismin değişeceği konuşuluyor. Fakat bu isimlerin kimler olacağı ve yerlerine kimlerin geleceği sır gibi saklanıyor.

AK Parti Ağrı’da HDP’ye kaptırdığı oyları geri almak içinde yoğun çalışma yapıyor. HDP’nin bu bölgelerde tehdit ve baskı ile oy aldığı gerçeğini ileri sürerken aynı zamanda aday belirlemede hata yaptığını da kabul ediyor. Ağrı’da tüm liste sil baştan yapılacak.

Birkaç gündür bölgede inceleme ve görüşmelerde bulunan vekillerin vereceği rapor çok önemli. Doğu ve Güneydoğu’da ki aşiret liderleri ve STK temsilcileri ile yapılan görüşmelerde ortaya çıkacak sonucu bekleyen parti kurmayları, bu raporlara göre strateji geliştirip sonrasında aday belirme işlemine başlayacak.

AK Parti’de aday adaylığı için başvuru süresi dün son buldu. MHP ve CHP’de ise başvurular hala devam ediyor.

Acaba bu seçimlerde seçmen açısından vekil listeleri önemli olacak mı? Bazı isimlerde ısrar edilmesi ya da çok istenen bir ismin listeye alınması memnuniyet ile karşılanabilir. Ancak bana göre seçmen belki de ilk defa listeler ile hiç uğraşmayacak, genel başkan düzeyinde yapılan siyaset üzerinden oyunun rengini belirleyecek.

7 Haziran’dan buyana siyasete kulak kesilen seçmen, bu seçimlerde başarısız bulduğu partiye ceza kesecek. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 04-09-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları