Sevda Güneş

Tek şaşkınlığım ona!

25.05.2018 Sevda Güneş
Hangi parti açısından bakarsanız bakın açıklanan listelerin tamamına itiraz var, memnuniyetsizlik var, yer yer isyan var.

 
Günler öncesinden listesini açıklayan MHP’de bugün itibari ile sular tamamen durulmuş durumda. MHP Erzurum’da liste başını Kamil Aydın’a verirken, ikinci sırada Şimşek Akpınar yer aldı. Şimşek Akpınar ismi hem ülkücü camiada hem de seçmen tabanında kabul gördü. Listenin 4. sırasında yer alan MYK üyesi Adem Yurdigül ise şüphesiz MHP’ye renk getirdi.

 
İktidar partisinin listesinde en çok merak edilen ise mevcut milletvekillerinden kimin gidip kimin kalacağıydı. Recep Akdağ’ın bakan olma ihtimaline karşı listede olmayacağı beklentisi vardı. Listenin ilk üç sırası beklenen bir durumdu. Ancak listenin geri kalanı beklentinin aksine gelişti. En fazla aday adayının olduğu AK Parti’de tek yeni isim Selami Altınok oldu. Listenin ikinci sırasında yer alan Zehra Taşkesenlioğlu, hem kadın aday olarak hem de Güney’in adayı olarak bir kez daha listeye güçlü giren isim oldu.

 
AK Parti Erzurum’dan bu kez iki kadın aday gösterdi. İki dönem Erzurum Milletvekili olan Fazilet Dağcı Çığlık, listenin en sonunda yer buldu kendine. Genç aday kontenjanından listeye giren Zafer Tarıktaroğlu bu kez listenin beşinci sırasında yer aldı.  Mustafa Ilıcalı’nın liste dışı kalması ise şaşkınlık yarattı.

 
Listesi en çok merak edilen partilerden biri de yarışa yeni giren İYİ Parti oldu. İYİ Parti’de birbirinden flaş isimler vardı. Ancak bu isimlerin hiç biri listede yer almadı. Listenin 1. sırasına partinin kurucularından Muhammet Naci Cinisli getirildi. Erzurum’da hiç kimsenin tanımadığı bu kişi ile İYİ Parti’nin işi sıkıntılı gibi. Listenin ikinci sırasında MHP eski il başkanı Zekai Kaya var.

 
Bana göre bu seçimlerin en sürpriz listesini CHP yaptı. Ülkücü olarak bilinen hatta Milliyetçi Hareket Partisi’nden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Av. Naci Turan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Erzurum liste başı milletvekili adayı oldu. İsmi açıklanınca bende herkes gibi şaşırdım..

 
Parti Genel Merkezleri tercihlerini yaptı, şimdi sıra seçmende. Listelere bakacak olan seçmen, adayları dinledikten sonra analiz yapıp sandığa gidecek. 
BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-05-2018
  
Yazarın Diğer Yazıları