Sevda Güneş

TURİZMDE GELİŞME VAR!

24.10.2014 Sevda Güneş

Havaların soğuduğu şu günlerde turizm adına yaşanan güzel gelişmeler içimizi ısıttı. Yaptığı birçok çalışmada yolu turizme çıktığı ve sık sık ilin turizm potansiyelinden bahsettiği için adı turizmci valiye çıkan Ahmet Altıparmak, sezon açılışına az bir zaman kala yaptığı açıklamada bozuk olan moralimizi azda olsa yükseltti.

Geçtiğimiz yıl başta şehri tanıtmak üzere çıkılan yolda Palandöken Kayak Merkezi temalı ciddi çalışmalara imza atıldı. İç pazar olmak üzere ülke dışında da tanıtımlar yapıldı. Hazırlanan afiş ve broşürlerle kış turizmi reklam malzemesi yapıldı.

 

Belki o gün bazı kesimler tarafından bunun ne getirip götüreceği yeterince algılanmasa da bugün öğrendik ki o tanıtım çalışması nedeniyle kış turizminde yüzde 35’lik bir artış yaşanmış. Bu son derece iyi bir gelişme.

 

 

Bugüne kadar Erzurum kış turizminde beklenen sıçramayı yapamadığı gibi turizmin nimetlerinden de yararlanamadı. Yalnızca dış pazarda Rusya’yı elinde bir süre tutan daha sonra bu pazarı da kaybeden Erzurum, 2011 Oyunları sonrasında yönetimden kaynaklanan sorunlar ve kar garantisi verilememesi nedeniyle dış pazarda ciddi yaralar aldı.

 

 

Zaten tanıtım son derece amatör düzeyde yürüyordu. Yalnızca kayak merkezlerindeki otel yöneticileri ve turizm acenteleri tarafından bireysel tanıtıp çalışmaları yapılıyordu. Buda sadece bir sezonda belirli günlerde beklenen müşteri sayısına ulaşmayı sağlıyordu.

Bugün bir sezonda yüzde 35’lik artış elbette yeterli bir oran değildir. Ancak bu adım bile umutların yeşermesine ve pozitif düşünmek için bir ön adımdır.

 

 

Ancak bu haliyle kayak merkezinin bir sezonda rekorlar kırmasını kimse beklemesin. Çünkü hala çözüm bekleyen yığınla sorun var. Konaklama kapasitesinin artırılması, altyapının düzenlenmesi, mevcut pistlerin gerçek anlamda kullanılması, mekanik tesislerin yeterliliğinin artırılması belli başlı elzem sorunların başında geliyor.

Asla moral bozucu olmak istemem ama pozitif düşünürken gerçeklerde göz önünde bulundurulmalıdır. Öyle ki kış biterken sezonu uzatmamızın bize ciddi bir getirisi olmadı, olmayacak. Yoğun bir kışın ardından güneşi gören herkes ister istemez güneye akıp, deniz havası arzulayacaktır. Bizim yapmamız gereken milyon dolarlar harcayarak yaptırdığımız suni kar sistemini çalışır hale getirip, kayak sezonunu öne almak olacaktır. Havaların eksilere düştüğü şu günlerde eğer ‘dünya ya Palandöken’e gelin’ diyemiyorsak Mayıs ayında buyurun kayağa dememizin hiçbir anlamı ve getirisi olmayacaktır.

 

 

Bu bağlamda elbette Konaklı ve Atlama Kulelerini asla bu paket dışında tutamayız. Sezon geldi çattı ama pistler tüm ucube hali ile öylece gözümüzün önünde duruyor. Denizin altından karaya ulaşmayı başaran bir Türkiye’de iki tane pistin üstesinden gelemedik. Bir ihale oldu hiçbir firma bu ihaleye girmedi. İkincisine Allah kerim dedik, bekliyoruz.

 

 

Sahi yüklenici firma bilmem kaç yıllığına bu işten sorumlu değil miydi? Bugün bu cenazeyi kaldırmak için yeni bir imam niye arıyoruz?

 

 

Diyeceğim odur ki; tüm bunlara rağmen elimizdeki un ve şekerle helva yapmış ve bunu da iyi paraya satmışsak o aşçıyı kutlamak lazım.

 

Birbirinden bağımsız da dursa aslında aynı şey, yüksek irtifa kampları da bu kente yeni bir nefes olmuştur. Sadece bunun için bile Ahmet Altıparmak ve ekibi tebriği hak ediyor. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-10-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları