Sevda Güneş

Atatürk Üniversitesini bekleyen tehdit!

24.07.2013 Sevda Güneş

Çözüm süreci ağır aksak devam ederken, istihbarat birimleri ciddi bir tehlikeye dikkat çekti. PKK militanların bir kısmı sınırdışına çıkarken, önemli bir kısmı Türkiye’de örgüte lojistik destek sağlıyor.

Bu gelişme sırasında BDP tabanında oylarını artırırken,PKK çözüm sürecini iyi kullanarak örgüte ciddi katılımlar sağladı. Bu kez örgüt genellikle üniversiteleri hedef aldı ve çalışmalarını bu yöne kaydırdı. Türkiye ve Suriye topraklarının bir kısmımda kurulması planlanan Kürdistan’ı vadeden PKK, üniversiteli gençlerin sözde ordularına katılmaları durumda eğitimleri bittikten sonra bu ordularda rütbe alacakları vaadi ile gençleri yeni bir tuzağa çekiyor. Artık çatışma yok, ölmek yok, görüşleri ile gönüllü gençler şu aralar PKK kamplarında eğitim görüyor.

Bu bilgiler ülke için ciddi bir tehdit, fakat Atatürk Üniversitesi için başka türlü bir tehdit. Üniversitenin öğrenci profilinin neredeyse yüzde seksenlik bölümünü Güneydoğulu öğrenciler oluşturuyor. Hadi bunların bir kısmı bu işlerden kendilerini soyutlamış olsun, büyük bir kısmının örgüte olan sempatisi bilinen bir gerçek.Bu öğrencilerin örgüt tarafından kullanılıp ‘ordu mensubu olacaksınız’ dayatması ve o gençlerin sezon başında, o kaplardan gelip üniversiteye döndüğünü hesap edince, olacakları tahmin etmek güç değil. Atatürk Üniversitesi’ndeki Ülkücü gençlik asla göz ardı edilmemelidir. 

Sosyologlar, Türk gençliği için şu yorumu yapıyor. Şuan ülkede 90’ların gençliği var ve bu gençlik asla sözden anlamıyor. Aksine şiddet yanlısı. Tüm bu verileri toplayınca Türkiye’nin üzerinde oynanan yeni oyunu kestirmek güç olmuyor.

Başta güvenlik güçleri, hükümet, siyasiler ve üniversite yönetimleri çok ama çok dikkatli olmalı. Ben sadece olaya Erzurum açısından baktım, varın tüm ülkedeki durumu siz hesap edin.

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-07-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları