Sevda Güneş

Beş yılda neden çözemedi?

11.02.2014 Sevda Güneş

Her seçim döneminde vatandaşın siyasilerden talebi genelde aynı olurdu; ‘Oğlumu, kızımı işe alırsanız size oy veririm’. 2000’li yıllardan sonra bu istek büyük ölçüde azaldı. Eğer yerel seçimler yapılıyorsa seçmen belediye başkan adayından daha gerçekçi taleplerde bulunuyor. Yol diyor, park diyor, su diyor, çöp diyor. Elbette aralarında hala iş isteyenler var ama eskisi kadar yoğun değil.

İnsanların artık siyasilerden iş istememesinin sebebi şehirde işsizliğin azalması değil, işe alım sisteminin değişmesi oldu elbette. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) uygulamasının yürürlüğe girmesi ile belediye başkanları artık sırf oy almak için bu taleplere olumlu yanıt verip, kafalarına göre belediyeye işçi alamıyorlar.  

Elbette bölgelere göre seçmenin talepleri değişiyor ama Erzurum Palandöken İlçesi’nde seçilecek başkandan en fazla tapu isteniyor. Özellikle Kayakyolu ve Yıldızkent’in bir bölümünde ciddi anlamda tapu problemi var. İlçenin kuruluşundan itibaren yaşanan bu sorun, yalnızca inşaat firmalarını ilgilendirmiyor. Birçok inşaat firması sayısız konut yapıp dairelerini teslim etmiş, insanlar yıllar öncesinden evlerine yerleşmiş. Ancak bürokrasiden kaynaklanan sorunlar çözülemediği için 2014 yılına gelinmesine rağmen sıkıntı aşılamamış. Seçimler yapılmış, başkanlar değişmiş ama bu sorun bir türlü çözülememiş. Neresinden bakarsanız bakın en az 20 yıllık zamanı kapsıyor bu kangren, tapu meselesi.

Bu haftaki röportaj konuğum, halen Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde tekrar AK Parti Palandöken Belediye Başkan Adayı olan Orhan Bulutlar, tapu zedelere müjdeli bir haber verdi. Tapu mağduriyetine son vereceğini ifade eden Başkan Bulutlar, “İlçemde tapusuz ev kalmayacak” diyerek yıllardır bu sorunun çözülmesini bekleyen hak sahiplerinin yüreğine su serpti.

Röportajı okuyan okuyucularımız gerek telefon ve gerekse mail yolu ile hep aynı soruyu yönelttiler. Sayın Başkan bugüne kadar neden bu sorunu çözmedi diye.

Bu suali elbette kendisine sorduk, hem de bir kere değil defalarca. Sorunun çözümü tek taraflı değil. İskan alamayan var, arsası sıkıntılı olanlar var, davalık olanlar, müteahhidi iflas edenler var. Yani çok yönlü sorunlar var. Sorunlar çok yönlü de çözüm tek merkezlimi? Hayır. Bu tapu sorununu Palandöken Belediyesi tek başına çözemiyor. Mutlaka Büyükşehir Belediyesi’nin onayı şart. Başkan Bulutlar’ın ifadesine göre bu konuda çok sayıda dosya Büyükşehir Belediyesi’nde hala bekliyor.

Tapu sorununun çözümünü Başkan Bulutlar şöyle özetliyor; “Düşünün ki bir yerde define var. Define haritasının bir bölümü bir kişide, diğer parçaları başka bir kişide. İkisi bir araya gelmeden defineye ulaşılmıyor. Bizim durumumuzda bu. Ama Sayın Mehmet Sekmen ile bu meseleyi enine boyuna konuştuk, karar aldık. Bu dönem bu sorun ortadan kalacak.”

Yani Palandöken İlçesi’ndeki iskan sorunu sadece bir firmanın değil, onlarca firmanın, müteahhidin ve binlerce vatandaşın ortak problemi. İlçenin %20’sinde iskân sorunu var. Başkan Bulutlar, bu sorunu çözmesi halinde binlerce mağdur insanın duasını almış olacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 11-02-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları