Sevda Güneş

Çamur siyasetle nereye kadar?

22.06.2014 Sevda Güneş

Bir başka il var mıdır ki Erzurum kadar kendi evladına sahip çıkmasın. Aynı halk bilmem ne sebepten dolayı birbirini karalamasın. Kendi evladını uçurumdan atsın ama dışarlıklı olanları baş tacı yapsın. Belki başka ilde, bölgelerde de bu ve benzeri durumlar yaşanıyordur ama mikro ölçektedir. Bizdeki kadar maksimum değildir herhalde.

Ne yazık ki her alanda yaşadığımız budur. Ekonomide, iş dünyasında, siyasette, ikili ilişkilerde karne notumuz hep kötü oldu bugüne kadar. Kimsenin kimseyi sevmediği bir kentte nereye kadar gidilirse, işte Erzurum oraya kadar gidebildi. Bu zihniyetle geldiğimiz nokta belli. Sıfır kalkınma, sıfır sosyal hayat, kalitesiz siyaset.

Niye kalitesiz siyaset diyorum, anlatayım. Erzurum seçmen olarak sürekli güçten yana olmuş bir kent. Şehrin parlamentoya gönderdiği vekil sayısı ve yerel yönetimlere verdiği yetki hep iktidardan yana.

Hep iktidarların yönettiği kentte muhalefet neredeyse yok hükmünde. İl başkanları bile yerel siyaset yapmak yerine genel siyasetle bugüne kadar meşgul oldukları için şehirde marka siyasetçi yetişmemiş. Haliyle kent Ankara’da güçlü bir sese sahip olamamış. Bugüne kadar birçok siyasetçi Ankara’ya göndermemize rağmen yalnızca Prof. Dr. Recep Akdağ markamız olmuş.

Peki, tüm hata siyasetçilerde mi? Elbette hayır. Siyasetçi seçildiği kenttin aynasıdır. Sivil toplum örgütleri, basın, işadamı ve sanayicisi gibi. Sorun topyekûn hepimizde. Kimsenin kimseyi beğenmediği şehirde adam gibi adam kalmadı. Olanlar direniyor, gidenler zaten buraları çoktan unuttu.

Mart ayı öncesi belediye başkan adayı belirleme sürecinde ne rezillikler yaşandığını hep birlikte gördük. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak isteyenler kendini anlatmayı bıraktı rakip hemşerilerinin aleyhinde çalışma yaptı. Herkes birbiri hakkında karalama kampanyası yürüttü. Bu siyasetin sonucunda Mehmet Sekmen başkan adayı olarak gönderildi.

Aynı politika bu kez il başkanlığı savaşında yaşandı. Takım tutar ki gibi aday tutuldu. Ankara’ya ne istihbaratlar gitti. Yeni moda gereği birçok kişi paralelci damgası yedi. Neyse ki bu iş uzun sürmedi ve Fatih Yeşilyurt AK Parti İl Başkanı olarak tayin edildi.

AK Parti Genel Merkezi ismini çok iyi biliyordu. Çünkü Genel Merkez Ağrı yerel seçim çalışmalarına Fatih Yeşilyurt ve ekibini görevlendirmişti. Yani diğer adaylara nazaran bir sıfır önde başlamıştı yarışa. Hem yerel idareciler hem de partideki etkin isimler Yeşilyurt isminde mutabık kaldı ve Fatih Yeşilyurt İl Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Siyaseten gayet iyi bir isim Yeşilyurt, teşkilatçılığı ve bu halkın ne istediğini biliyor. Önü arkası temiz bir siyasetçi. Halkın yüzde 60’ına yakını da AK Partili olduğuna göre başarılı olmaması için hiçbir neden yok.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Umarız Fatih Yeşilyurt halkın yanında yer alır ve şehrin sorunlarına daha fazla eğilir. Çünkü o koltuklar geçicidir, ancak hizmetler kalıcıdır. Kendisini buradan tebrik ediyor başarılar diliyorum.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-06-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları