Sevda Güneş

Evet ya da hayır…

31.01.2017 Sevda Güneş

Referandumun sonucu ne olur bilmem ama görünen o ki bu referandum çok su kaldıracak. Su kaldıracak derken aklınıza kötü şeyler gelmesin, sulandırılacak demek istiyorum.

 

Bir ülkenin geleceği oylanacak ama bizim insanımız bunu adeta bunu bir oyun haline getirdi. Sosyal medyada ki capsler inanılır gibi değil.

 

Sanki önümüze gelen sandıkta bu ülkenin anayasasını, geleceğini değil de sıradan bir vakayı oylayacağız…

 

Daha sandık gelmeden kılıçlar çekildi. ‘Evet’çiler ve ‘hayır’cılar üzerinden yeni kamplaşmalar başladı...

 

Biri ‘ülke elden gidiyor’ diye yaygara koparıyor, bir diğeri ‘Cumhurbaşkanını size yedirtmeyiz’ diye haykırıyor.

 

Ne ülke bir yere gidiyor ne de bu referandum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yapılıyor.

 

Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yol haritası belirleniyor. Konu gayet ciddidir. Her vatandaşın neyi oylayacağının farkında olması gerekir.

 

Acaba kaç hayırcı değişen Anayasa maddesini inceledi? Evet diyen kaç kişi bu maddelerin ne olduğunu biliyor? Ben söyleyeyim hiç biri.

 

Recep Tayyip Erdoğan nefreti beyinlerini esir alanlar, ‘hayır’a sarıldı.

 

Çok ama çok sevenler ise ‘evet’e yapıştı.

 

Oysa olması gereken bu değil. Bu kadar önemli bir konuyu sulandırmak ya da ‘tek adamlık’ tezine sığınıp koca bir ülkeyi uçuruma itmek nasıl bir siyasettir?

 

Bugün hayır ve evet üzerinden bölünen taraflar, hep birlikte nasıl güçlü bir Türkiye’nin yolunu açacaklar.

 

Neresinden bakarsan bakın yanlış diz boyu. Zira Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ve MHP bu sistemde ülkenin çok daha fazla ileriye gitmeyeceğinin nedenlerini net şekilde ortaya koyuyorlar. CHP’nin de hayırlarını net bir temel üzerine oturtması gerekir. Tek bir neden üzerinden değil!

 

Gerçekten mesele Cumhurbaşkanının yetkilerinin genişletilme endişesi midir? Yoksa başka sebepler var mıdır? Bunu madde madde vatandaşın önüne getirmesi gerekir. CHP’nin sığındığı gerekçelere şu sıra Türkiye’nin tüm düşmanları sığınmış durumda.

 

Söz konusu bir futbol takımı değil koskoca Türkiye’dir. Vatandaşın da bu bilinçle hareket edip neyi oyladığını iyi bilmesi gerekir. Madem demokrasi ile yönetilen bir ülkede yaşıyoruz, o halde bu hazımsızlık nedir?

 

Madem herkes kendi oyundan sorumlu o halde aynı fikirde olmayanların birbirlerine vatan haini muamelesi yapmasının adı nedir? Bu durumda ortaya çıkacak sonuca nasıl Milli İrade diyeceğiz?

 

Herkesin aklını başına alıp bu tarihi süreci komedi sahnesine dönüştürmemesi gerekir. CHP’lilerin hayır videoları ne kadar komik ise AK Partililerin de evet videosu o kadar komiktir.

 

CHP zaten Meclis’te gereken tiyatroyu sergiledi, ‘hayır’ dedi.

 

Düzenlenen anayasa maddeleri bu halk için çıkarıldı. Partiler son sözlerini mecliste söyledi. Şimdi sıra halkta, o da referandumda söyleyecek.

 

AK Parti mensuplarına düşen; sanatçı ve futbolcuların başlattığı yüzeysel ‘evet’ kampanyasına uymak değil, aksine neden ‘evet’ denmesinin gerekliliğini anlatmaktır.

 

Yoksa bakanların, milletvekillerinin, belediye başkanlarının ‘evet’ videolarının bir anlamı da geçerliği de yoktur.

 

Referandum sonrası çıkan sonuç zaten samimiyetlerini, ne kadar çalıştıklarını ortaya koyacaktır…  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 31-01-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları