Sevda Güneş

Gezi’nin tadı kaçtı…

07.06.2013 Sevda Güneş

Gezi eylemleri on gündür devam ediyor. Türkiye’de her gece birçok ilde polis ile eylemciler karşı karşıya geliyor. Eylemler uzadıkça uzuyor. Sonunda korkulan oldu Adana’da bir polis memuru şehit oldu.

İlk gün ki eylemler anlaşılabilirdi. Ancak zamansız ve orantısız müdahale işi bu boyuta kadar getirdi. Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Vekili Arınç tansiyonu düşürmeye yönelik adımlar attı. En azından Taksim’de olaylar az da olsa duruldu. Fakat diğer illerde hala gaz bombaları patlıyor. Meydanlarda eylemcilerin yanı sıra yasadışı örgütler, yabancı ajanlar cirit atıyor.

İyi de bu insanlar ne istiyor? Belli bir grup Başbakan’ın başöğretmen edasında davrandığını ve halkı dikkate almadığını savunuyor. Diğer grubun ise niyeti belli, hükümeti düşürmek. İyi de bu işler bu kadar kolay mı? Türkiye Muz Cumhuriyeti mi?

Peşinen söylemeliyim ki, olayın başından itibaren iktidar bu işin vahametini algılayamadı. Başbakan’ın ‘aşırı uçlar bunları yapıyor’ açıklaması eleştiri konusu oldu. Bir ülkede aşırı uçta olur, aşırı dincisi de komünisti de. Eğer hepsi bir ülkede yaşıyorsa, bu devlete vergi veren, kimliğinde T.C yazan herkes bu vatanın parçasıdır. Siyasi irade bu kesimlerinde haklarını korumakla mükelleftir.

 Başbakan Vekili Bülent Arınç bu grupların taleplerini dinledi. ‘Gereken yapılacak’ demesine rağmen eylemler son bulmadı. İnsanı şokta bırakan gelişme ise gezi parkına polisin ilk müdahale talimatını kimin verdiğinin bilinmemesi. Sabaha karşı yapılan operasyondan İstanbul Emniyet Müdürünün dahi bilgisi yokmuş. Peki bu polisleri kim oraya gönderdi?

Gazlı eylemler devam ederken, bu kez polis sosyal medyada eylemci avına çıktı. Bunların aralarında örgüt mensupları da var. Olaylar bu kadar sıcakken, eylemler henüz kontrol altına alınmamışken, yapılan bu gözaltılar farklı olaylara zemin hazırlıyor. Tıpkı Rize’de yaşananlar gibi.

TGB diye bir grup, Başbakan’ın memleketinde yürümeye kalkınca Rizeliler galeyana geldi ve gençleri linç etmek istedi. Bana göre işte burası çok önemli. Türkiye’de halk taraf olursa o gün bu ülkede kimse kimseyi tutamaz. Eylemlerin ilk gününde mevcut hükümete oy verenlerinde aralarında bulunduğu gençliğin istediği ile ülkenin şu anki fotoğrafı çok farklı. 

Başbakan Erdoğan bu satırların kaleme alındığı dakikalarda Tunus’ta mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Çevre duyarlılığı olan vatandaşları bu işin dışında tuttuğunun altını çizen Erdoğan, kırıp döken, çatışma ortamı çıkaran, aşırı uçlar diye nitelendirdiği gurupların amaçlarının farklı olduğunu söyledi. 

Bu eylemler artık amacını aşmıştır. Polisin sabrı da, gücüde bitmiştir. Biran evvel ne yapılacaksa yapılmalı, bu rezalete son verilmeli. Zembereği boşalmış bu insanların istediği tek şey Türkiye’de kaos çıkmasıdır. Buna müsaade edilmemeli ve toplumun tansiyonu daha fazla yükselmeden neşter vurulmalıdır.

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 07-06-2013
  
  • Ahmet bozkulak 10.06.2013 10:06:03

    Ne yapmalı sizce Hükümet tansiyonu düşürmek için sopalı polisleri ile kızları dövmeye devam etmeli mi? Yada evlerin içine biber gazı mı sıkmalı? Hangisi sizin görüşünüz? Yoksa daha demokrasi istemek suç mu?

  • Ali Çiçek 07.06.2013 03:06:14

    Yazınızın özeti içinde: Burası Muz Cumhuriyeti...

Yazarın Diğer Yazıları