Sevda Güneş

Hesabını kime soracağız?

04.09.2013 Sevda Güneş

Çözüm süreci ne oldu. Süreçte hangi boyuta gelindi. Nelerde anlaşıldı? Nelerden vazgeçildi? Bu kadar zamandır nasıl bir yol izlendi, hala bir muamma. Halk sadece sürecin ağır aksak ilerlediğini, BDP’li eş başkanların açıklamalarından anlıyor. Oysa başta Başbakan olmak üzere hükümet kanadı ‘çözüm sürecinde sorun yok, çıktığımız yoldan geri dönmeyeceğiz’ diyor. Vatandaşın ise kafası iyice karıştı.

Tabi bir hafta önce PKK’ya yakın haber ajanslarına röportaj veren örgüt liderlerinden Murat Karayılan’ın tehdit içeren açıklamalarını da göz ardı etmemek lazım. Ne diyordu Karayılan,   “Eğer Türk Hükümeti 1 Eylül tarihine kadar verdiği sözü yerine getirmez ise sınır dışına çıkan silahlı güçler geri döner ve savaş kaldığı yerden devam eder.”

Önceki gün Türk istihbarat birimlerinin dikkati ve insansız hava araçlarından alınan görüntüler olası bir saldırının önüne geçti. Bingöl’de tahrip gücü yüksek patlayıcılarla donatılmış tüp yüklü 2 araç yakalandı. Örgütün hedefinde Tunceli’ye gidecek olan askeri konvoy varmış. 1 kilometrelik alanda etkisi olan bu bombaların patlaması durumunda yaşanabilecek faciayı kestirmek zor olmasa gerek. Gözaltına alınan sürücülerin Mardin nüfusuna kayıtlı oldukları ortaya çıktı.

Gündem Mısır ve Suriye üzerinden yürürken, örgüt bir yanda da elindeki tehdidi kullanmaya devam ediyor. Bingöl’de yaşanan olay gösteriyor ki, örgüt bekleneni alamadı ve büyük bir eylemle hükümete gözdağı vermeyi hedefledi.

Bomba yüklü araçlardan biri hala güvenlik güçleri tarafından Erzurum’da dahil olmak üzere her yerde aranıyor. Bu da şunu gösteriyor, serseri mayın gibi etrafta gezen bomba yüklü bir araç var ve har an bir yerlerde patlatılabilir. 

Gözaltına alınan kişiler MİT, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğünde görev yapan özel bir ekip tarafından sorguya alındı.

Görünen şu ki, hükümet çözüm sürecini bir süredir ağırdan alıyor. Örgüt militanlarını söz verdiği şekilde sınır dışına çıkarmadı. BDP seçim çalışmaları sırasında oy kaybına uğradı, bir kısım seçmenini çözüm sürecine vesile olan AK Parti’ye kaptırdı.

Yeni Anayasa da köklü değişiklikler isteyen BDP, yeşil ışık göremeyince ard arda sert açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların ardından Başbakan’ın ‘örgüt sözünü tutmadı, sınır dışına çıkan silahlı güçler yüzde 20’yi bile bulmuyor’ açıklaması örgütün sinirlerini iyice gerdi.

Şimdi merak edilen şu; çözüm süreci tamamen rafa mı kalktı? Başta İçişleri Bakanı Muammer Güler olmak üzere hükümet bu konuya dair net açıklamayı ne zaman yapacak? Eğer bir yerde saldırı olursa bunun hesabını kime soracağız? 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 04-09-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları