Sevda Güneş

İhbar tuzağına dikkat!

02.09.2015 Sevda Güneş

 Şu gündemde kaynayıp gitti ama terörle mücadele kapsamında çıkarılan ‘İhbara Ödül Yasası’ esasen önemli bir adım.

Ancak bu ciddi altyapı isteyen bir uygulama. Sadece şu dönemde aldığı ihbara giden 8’e yakın polis memuru saldırıya uğradı ve şehit oldu. En son dün Iğdır’ın Karakoyunlu ilçesinde bir şehit verdik.

Karakol polisleri asayiş olaylarına karşı eğitilmiş kolluk kuvvetidir. PKK saldırılarını şehirlere kaydırdığından beri sayısız polis şehit edildi, bu polislerin birçoğu terör konusunda eğitimsiz.

Düşünün ki yarın ihbarlar yağmağa başladı. Karakoldaki polis tıpkı dün Iğdır’da 45 yaşındaki Olgun Kurbanoğlu gibi belindeki beylik tabancası ile terör ihbarına gidince ne olacak?

Kaldı ki polislerin vur emri de yok. Sadece bu alanda bile eksikler var. Her ihbar teyide muhtaçtır. Kan davasının hat safhada olduğu Doğu ve Güneydoğu’da ‘husumet’ ihbarlarını da göz ardı etmemek lazım.

Karakollarda bu ihbarları değerlendirecek, gerektiğinde acilen müdahale edebilme kapasitesine sahip eğitimli ekipler oluşturulmalı. Böyle olmaz ise biz daha çok ihbar şehidi veririz.

Dünya’da denenmiş ve geçerliliği olan bu uygulamaya HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın verdiği tepki ilginç. Demirtaş, “ Komşunuzu ihbar etmeyin” dedi. Yani demek istiyor ki; Teröristler halkın içinde, herkeste bunların kim oluğunu biliyor ama göz yumuyor.

Bence terörle yan yana anılmak istemeyen her Kürt vatandaşı, Demirtaş’ın bu açıklamasına tepki göstermelidir. Demirtaş bu açıklama ile “PKK bir terör örgütü değil, halk savaşçısıdır” demek istiyor.

AK Parti 16 ile çıkarma yapıyor.

Seçimler için düğmeye basan AK Parti, 8’er kişiden oluşan heyetle Doğu ve Güneydoğu illerine çıkarma yapıyor. Aralarında Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’da var. Heyet il başkanlıkları, STK’lar, kanat önderleri hatta aşiret liderleri ile görüşüyor. Sonra bu görüşmelerden çıkacak sonuç Parti Genel Başkanı ve Başbakan’a rapor edilecek.

Ağrı ve Van izlenimlerinden anladığımız şudur; Çözüm sürecini biz bozmadık. Terör durmadan operasyonlar bitmeyecek. Yeniden çözüm süreci devreye girerse sizin bakış açınız ne olur? Operasyonlar sonrası AK Parti’nin bu illerdeki oy durumu nedir?

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-09-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları