Sevda Güneş

Kabine ve teselli…

30.11.2015 Sevda Güneş

Haftalardır ha açıklandı ha açıklanacak derken, yeni kabine sonunda açıklandı. Bakanlar Kurulu’nun geç açıklanması Saray ile Başbakanlık arasındaki krize bağlandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bazı isimler ile çalışmak istemesi, Cumhurbaşkanı’nın ise bu isimlere sıcak bakmaması krizin ana temelini oluşturdu.

Yeni kabine açıklanmadan Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın verdiği görüntüde her iki ismin aynı renk kravat takması ‘kriz yok, uyum var’ mesajını içeriyordu.

Davutoğlu’nun yaptığı açıklama kabul edelim ki, Erzurum açısından tam bir hayal kırıklığı yaşattı. Çünkü şehirde tüm beklenti en az bir bakanlık koltuğunun Erzurum’a ayrılacağı yönündeydi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YENİ KABİNEYE ONAY

Sağlık Bakanlığı’na Recep Akdağ’ın getirileceğine neredeyse kesin gözü ile bakılıyordu. Bakanlık olmazsa en iyi ihtimalle Akdağ’a Başbakan Yardımcılığı verileceği düşünülüyordu ama olmadı.

Kulislere göre Başbakan’ın Cumhurbaşkanına verdiği ilk kabine listesinde Recep Akdağ’ın ismi vardı ancak Saray, Sağlık Bakanlığı koltuğunda Mehmet Müezzinoğlu’nu görmek istiyordu. Öyle ki seçim öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Müezzinoğlu’na, “Sağlıkta sizinle devam edeceğiz” dediği iddia edilmişti.

Esasen sadece siyasette değil bazen hayatın her alanında ayrıntılar bütünü oluşturur. Erzurum’a bakanlık verilmeyeceği sinyalini Başbakan Ahmet Davutoğlu Erzurum ziyaretinde vermişti. Esnaf ziyaretleri sırasında, “Erzurum’a bakan istiyoruz” diyen bir gruba, Başbakan Davutoğlu, “Sizin bakanınız benim “ demişti. O gün gözden kaçan bu ayrıntı bugün gerçeğin ta kendisini oluşturdu.

Hiç bir teselli Erzurum’a kabinede yer verilmediğinin gerçeğini değiştiremez. Eğer bize,  “İçişleri Bakanı Efkan Ala Erzurumlu” denilirse bu şehir üzerinde siyaset yapıldığının kanıtı olacaktır.  Çünkü Efkan Bey Erzurum’un değil Bursa’nın vekilidir. Faruk Çelik Artvinli ama Urfa Milletvekili, Binali Yıldırım Erzincanlı ama İzmir Milletvekili olduğu gibi.

Elbette Efkan Bey’in Erzurumlu olması son derece önemli… Bakan olsun olmasın bu şehre katacak çok şeyi vardır. Ama kabinede temsil ettiği koltuk Erzurum’un değil Bursa’nın olacaktır. Bursa’dan aldığı yetkiyi yine Bursa için kullanacaktır. Erzurum içinde elinden geleni şüphesiz yapacaktır fakat Erzurumlunun talepleri her daim hemşericilik adı altında olacaktır. Sevinmesi gerekenler bence biz değil Bursa’da yaşayan Erzurumlulardır.

Kabineye bakınca Erzurum ve doğusu es geçildi, Malatya, Bingöl ve Bayburt bakanlık alan iller oldu.

Kabinede olamamak dünyanın sonu değildir. Yani bakanlık alan iller kalkınmada uçacak olmayan iller yerinde sayacak değil. Biri muhalefet beşi iktidar partisinden olmak üzere Erzurum’un 6 milletvekili var. Dolayısıyla Erzurum için yapılacak her iş bu vekillerin takibinde olacak. Teselliyi Bursa’da değil kendi vekillerimizde aramalıyız… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 30-11-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları