Sevda Güneş

Kampüse kumpas mı?

15.04.2014 Sevda Güneş

Erzurum’da yapılması planlanan Sağlık Kampüsünde yeni bir dönemece girildi. 19 Martta yeni bir ihale yapılmıştı malumunuz, ancak o ihalede kazanan firmanın düşük bedel verdiği gerekçesiyle iptal edildi.

İptal olayı duyulmadan önce Erzurumlu olan Sağlık Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı görevden alındı.

İşte iddialar bu saatten sonra doruğa ulaştı, zira iddia şöyle. Sağlık Kampüsünün Erzurum’da yapılmasından rahatsız olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ihalenin iptal edilmesini istedi.

İhalenin iptal edilebilmesi için Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Demircioğlu’nun imzası gerekiyordu. Erzurumlu bürokrat ‘hiçbir itiraz yok, ihale normal seyrinde devam ediyor’ diyerek imza atmakta direnince görevinden alındı ve yerine başka bir isim atandı.

Bakanlık tarafından atanan yeni genel müdür yardımcısı gerekeni yaptı ve kampüs ihalesi iptal edildi. Böylelikle Sağlık Bakanlığında Erzurumlu bir bürokrat etkin görevden alınırken yatırıma da darbe vuruldu.

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın büyük emeklerinin geçtiği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta bahsettiği Sağlık Kampüsünün akıbeti hala belirsizliğini koruyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun hiçbir açıklama yapmaması iddiaları güçlendiriyor.

İhalenin iptali en iyi ihtimalle şu anlama geliyor. Bu sezon da hastane kampüs inşaatına kazma vurulmayacak. Yarın yeni ihale kararı çıksa bile itiraz süreleri de hesaba katılınca bu sezon herhangi bir iş yapılamayacak.

Erzurum için çok ama çok önemli olan bu yatırım, hiçbir kaprise kurban edilmeyecek kadar önemli. Her seçimde hükümete kayıtsız şartsız destek veren Erzurum’un elinden bu yatırımın alınması, asla kabul edilir bir durum değildir.

Bu gelişmelerden Sayın Başbakanın bilgisinin olmadığını düşünüyorum.  Erzurumlu siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşlarının bu işe sahip çıkması, hatta kamuoyu oluşturması gerekiyor. Bu yalnızca Erzurum’un değil, sağlık hizmetlerinden yararlanan tüm Doğu illerinin problemidir.    

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 15-04-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları