Sevda Güneş

KOBANİ GUBANİ OLUR MU?

14.10.2014 Sevda Güneş

Hangi anlama yeteneği bu yaşananları algılamaya yeter. Ülkeyi bir anda yangın yerine çevirenler adam öldürüyor, iş yeri kundaklıyor, yağmalıyor, bayrak yakıyor, Atatürk büstlerine sardırıyor, masum insanların yaşamına kastediyor.

Ülke günlerdir ayakta. Bu barbarlığın altında yatan ne? Efendim Kobani düşüyor, Türkiye susuyor.

 

Meselenin Kobani olmadığı çok açık net ortada. Kaldı ki Kobani halkının Türkiye’de her türlü ihtiyaçları karşılanıyor.

Nedir ülkeden istenen? Ağır silah verilsin. Hadi Türkiye böyle bir maceraya atıldı ve Kobani’de ki PYD güçlerini ağır silahlarla donattı. Yarın o namluların bu topraklara çevrilmeyeceğinin garantisi var mı? Kesinlikle yok…

 

Bugün o kadar insanı sorgusuz, sualsiz, şartsız topraklarına kabul eden ülkeyi, çözüm sürecine rağmen yangın yerine çeviren zihniyet, yarın bu toprakları ateşin içine atmaktan çekinmez, bir an bile tereddüt etmez.

 

Ülkemde sahneye konulan oyun asla bir Kobani meselesi değildir. Yıllardır uyuyan Hizbullah ve Hüda Par’ı sahaya sürenler, içerde mezhep ve iç kargaşa çıkarmak istemektedir. Ölü ve yaralı sayısının her gün arttığı olaylar artık bastırılmalıdır.

Zira bu devlet, vatandaşın canına ve malına kastedenleri durdurmaz ise vatandaş kendi güvenliğini sağlamaya kalkacak, işte o andan itibaren olayların seyri çok ama çok başka yerlere gidecektir.

 

 

Hükümet çözüm sürecinde olduğu gibi davranmamalı, kamuoyuna daha net bilgiler aktarmalıdır. Hükümet kanadı her defasında ‘yapılan bu eylemler çözüm sürecine engel olamayacak’ açıklamalarını tekrarlamakta. Allah aşkınıza süreci yürüttüğünüz mekanizma ile olayları yöneten mekanizma aynı. Bu süreci durdurmak isteyen, baltalamak, gölgelemek isteyen kimler? Bari çıkın bunları deklare edin.

 

 

Toplumun tansiyonunu düşürecek, olayların daha fazla çığırından çıkmasını engelleyecek tek bir sağduyulu kimse kalmadı. Kim ne derse desin ister kızın, ister yandaş deyin. Bana göre şu günlerde en sağduyulu davranan olgu medyadır. Halkı galeyana getirecek görüntüleri ve bilgileri süzerek veriyor.

 

 

Suruç’tan memlekete bakınca Türkiye, ‘sınır komşum IŞİD’mi olsun yoksa PKK’mı olsun’ kararını vermeye çalışacak.

Eskiler bilir, ‘Gubani’ bölgemizde karşı şahsa gösterilen samimiyet ve sevgi ifadesidir.

 

 

Peki, Kobani’den gubani olur mu?

Hiç sanmam, Irak’tan ne kadar müttefik olursa Kobani’den de o kadar gubani olur. Sınırın ötesi nasıl şekillenir şimdiden kestirmek güç ama o sınırlar Türkiye için sınırsız hale gelirse ülkede ne kargaşa biter ne de terör. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 14-10-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları