Sevda Güneş

Liderler meydana çıkıyor…

20.03.2014 Sevda Güneş

Erzurum bu hafta iki lideri ağırlayacak. Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halka seslenecek, aynı gün Milliyetçi Hareket Partisi lideri Erzurum’a gelecek. Devlet Bahçeli Cumartesi günü meydana inecek. Erzurum’da her seçim dönemi iki parti kıyasıya kapışırdı. Bu dönemde öyle olacak. Seçimlerde ayrıca Cemaat faktörü de rol oynayacak. Sandıktan ne çıkar bilinmez ama Erzurum’da son hafta rüzgârlar fırtınaya dönecek.

Son hafta rüzgârı demişken, aslında her seçim dönemi son hafta rüzgârı Erzurum için önemli olmuştur. Zira bu durum tecrübe ile sabittir. Erzurum’da son hafta hangi partinin rüzgârı eser ise sandıktan o parti galip çıkar diye bir gerçek var.

Bunu iyi bilen siyasi parti liderleri de Erzurum mitinglerini son haftaya bıraktı. AK Parti kurmayları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim programını ayarlarken ‘seçim startını Erzurum’dan verelim. Kurtuluş mücadelesi bu kentten başladı’ teklifinde bulundu.  Başbakan bu teklifi geri çevirdi ‘Erzurum’a son hafta gidelim, son hafta önemli’ dedi. Aynen öyle oldu. Başbakan Erzurum mitingini 21 Mart’ta yapacak. 

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli de aynı stratejiyi uyguladı. ‘Son hafta Erzurum’da olalım’ dedi ve o da 22 Mart’ta meydana çıkmaya karar verdi. Bir gün aralıkla iki lider Erzurum’da meydana çıkacak ve partisine oy isteyecek.

Cemaat bu işin neresinde derseniz? Malum, Cemaatin lideri konumundaki isim Erzurumlu olan Fethullah Gülen. Hükümet –Cemaat kavgasında Erzurum önemli bir yere sahip. AK Parti’nin kalesi olarak gördüğü Erzurum da Cemaat, AK Parti’nin oy kaybetmesini istiyor ve bu konuda Milliyetçi Hareket Partisi’ni destekliyor. Cemaat belki meydanlara çıkmıyor ama ev ev, kapı kapı gezip “AK Parti’ye oy vermeyin” diyor.

Her iki partinin teşkilatları ve adayları da hiç durmadan, tam gün çalışmalarına devam ediyor. Milliyetçi Hareket Partisi Doğu ve Kuzey’de kuş uçurtmazken, AK Parti daha sistemli bir şekilde dört bir tarafın yanı sıra, Güney’e yatırım yapıyor. BDP’nin güçlü olduğu iddia edilen ilçelere sürekli çıkarma yapan AK Parti, bazı ilçeleri kaybetme riskine karşı BDP tabanını Büyükşehir bazında AK Parti’ye çekmeye çalışıyor. Bu ilçelere en son Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile giden AK Parti’nin son hafta markajını daha sıkı hale getirmesi bekleniyor.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise Kuzey ilçelerdeki çalışmaları dikkat çekiyor. Son olarak Milliyetçi Hareket Partisi’nin ağır toplarından Cezmi Polat adaylara destek için sahaya çıktı ve son iki haftasını seçim propagandası için ayırdı. Parti içinde “küskünlük yok” imajı veren MHP, bu seçimlerde şeytanın bacağını kıymayı hedefliyor. Hatta parti içinde Devlet Bahçeli’nin Erzurum gezisinde Kuzey ilçelerinde ziyaret etsin sesleri yükseliyor.

Tüm bu gelişmelerin gölgesinde seçime gidecek olan vatandaş bu son hafta da adayların ardından liderleri dinleyecek ve hala kararsız olanlar var ise bu mitinglerden sonra kararını verip sandığa gidecek. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 20-03-2014
  
  • Karayazılı 21.03.2014 02:03:14

    hanım efendi siz kaça kadar okudunuz? "BDP'nin güçlü olduğu iddia edilen ilçeler derken neyi kastediyorsunuz? BDP yıllarda o ilçelerde rakipsiz. son genel seçimde Karayazı'da %73.6, Tekman'da %57,3, Karaçoban da %58,4 oy aldı. siz hangi "İDDİA" dan bahsediyorsunuz.

Yazarın Diğer Yazıları