Sevda Güneş

Neden?

16.06.2015 Sevda Güneş

7 Haziran şokunu atlatan AK Parti, seçimin sonuçlarını genel olarak değerlendirdikten sonra şimdi il il muhasebe yapmaya başladı.

 

 

Şüphe yok ki 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde partiye en fazla oyu veren illerin arasında Erzurum’da yer aldı. Ancak 7 Haziran seçimlerinde Erzurum’da AK Parti’yi üzdü. Parti 70 binin üzerinde kaybedilen oyun peşine düştü.

 

 

Erzurum’da yerel yönetimlerde iktidar olan AK Parti, bir yılda adeta eriyen oyların nasıl kaybedildiğinin izini sürüyor.

Doğal olarak gözler önce il teşkilatlarına çevrildi. Seçimin hemen ardından il başkanları Ankara’ya çağrıldı ve Genişletilmiş İl Divan Toplantısı gerçekleştirildi. Bir anlamda il başkanları partiye hesap verdi.

 

O toplantı sonrası AK Parti düğmeye bastı ve seçimlerde başarısız olan tüm teşkilatlarda yeniden yapılanmaya gidileceği söylentileri siyasi kulislere düştü.

 

 

Şimdi bu pencereden bakınca illaki bu başarısızlığın faturası birilerine kesilecek, bu su götürmez bir gerçek… Ancak eğer alacağınız kelle doğru kelle değilse yaptığınız revizyonun da bir anlamı olmayacaktır.

 

 

Sadece ‘teşkilat gitsin’ denilirse hatanın en büyüğü olur. Zira Erzurum’da ortaya çıkan tablonun tek bir nedeni yoktur. Güç zehirlenmesi yaşayan AK Parti, bunun en iyi örneğini Erzurum’ da vermiştir.

 

 

Birincisi Mehmet Sekmen ve ekibi halk adamı olmaktan çıkmış, ‘bizi buraya Recep Tayyip Erdoğan gönderdi’ edası ile imkânları har vurup harman savurmuştur. Belediye başkanı belediye binasını kendi özel mülkü gibi cam fanusa dönüştürmüş, halkla arasına set çekerek bilmem kaç koruma ile arzı endam etmiş. Uyduruk sanatçı, yazar, bilmem ne ilahi aşk grupları ile belediye kaynaklarını lüzumsuz bir şekilde kullanmış. Arası iyi olduğu belediye başkanlarına musluğu açmış, kaybedilen ilçelere ‘bu saatten sonra size su bile yok’ diyerek Güney ilçelerini HDP’li belediyelere mahkûm etmiştir.

 

 

Yabancı iş adamlarının önünü kırmızı halılar sermiş, yerel iş adamlarına kan kusturmuştur. New City olayı zaten tam bir garabet olmuştur. Binlerce insan mağdur edilmiş, ancak bunun faturası sadece hak sahipleri ve müteahhite kesilmiştir. AK Partili bir önceki belediye başkanı bu işten sıyrılan taraf olmuş, tek bir hesap ödememiş, particilik gözetilmiştir. Bu konuda Sekmen’in bir söylediği diğerine uymamış, halkın gözünde dürüstlüğü sorgulanmıştır. Bir yıl içinde bugün yarın diyerek o insanların umutlarını mezata çıkarmıştır.

 

 

Kış festivali düzenlemiş, milyonlar havada uçuşmuş, şaibeler birbirini kovalamıştır. Bir yıl 4 ayda tüm kredisini tüketmiş, toplumun tepkisini çeken bir belediye başkanı olmuştur. Düşünün HDP sadece Palandöken İlçesi’nden yüzde 10 gibi bir oy almıştır. Şimdi bunun hesabı ilçe belediye başkanına sorulmayacak mı?

İl teşkilatının bu işten anlamadığı seçim propaganda döneminin başında belliydi. Kaldı ki bunun tespitini de o günkü köşe yazılarımda dile getirmiştim. Ancak eğer bir fatura kesilecekse ili, ilçesi, belediyesi, hatta istenmeyen isimleri listeye koyanlar, tabiri uygunsa partinin kedisi bile gözden geçirilmeli.

 

 

Seçim sonuçları şokunun yaşandığı hafta bir teşkilat düşünün ki, Trabzon Uzungöl’e tatile gidiyor. Bir de sosyal medyada fotoğraf paylaşıp ‘uzun bir aradan sonra’ diye not düşüyor. Sahi neyi kutluyorlar? Eğer doğru ise merkez ilçe teşkilat başkanlarından biri, ‘ben il başkanlığına talibim’ demiş ve Ankara’nın yolunu tutmuş. Çok iyi cirit oynamış gibi şimdi de ayran içecekmiş!

Tüm bu sorgulamalar elbette sadece kaybedilen seçimler için yapılmıyor, aynı zamanda seçimlerin tekrarlanmasına da hazırlık oluyor.

 

Seçimin ardından AK Parti stratejik hatalarına hala devam ediyor. Örneğin AK Parti Erzurum Milletvekili seçilen ve ilk kez vekil olan Efkan Ala, mazbatasını almaya bile gitmedi. Onun mazbatasını İl Başkanı Fatih Yeşilyurt aldı. Peki, bu şık bir hareket oldu mu? Bence olmadı. Ne kadar yoğun olunursa olunsun o mazbatayı almaya Efkan Bey gitmeliydi ve o mazbatayı aldıktan sonrada bu halka teşekkür etmeliydi. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 16-06-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları