Sevda Güneş

Ölçü Kars değildir.

21.06.2016 Sevda Güneş

Geçtiğimiz hafta Başbakan Binali Yıldırım’ın Doğu ve

Güneydoğu’da 4 yeni cazibe merkezi projesi açıklaması epey polemik konusu oldu.

5 yılda 35 milyar TL’lik yatırım öngören proje için Diyarbakır, Şanlıurfa, Van ve Kars illerinin isimleri dillendirildi.

Projenin detayları açıklanmasa da Başbakan’ın, “Bu şehirler bölge ili olacak. Sağlık, eğitim, altyapı ve birçok alanda yapılacak çalışmalarla bu illerin İstanbul’dan bir farkı olmayacak. Güneydoğu için GAP’dan sonra bölgeye gelecek en büyük yatırım” söylemleri, projenin çok ama çok iddialı olduğunu ortaya koydu.

İl isimleri ön plana çıkınca doğal olarak başta Erzurum olmak üzere birçok şehir, proje dışı kalmaktan dolayı Başbakan’a ve hükümete gönül koydu. Gönül koydu diyorum çünkü tepki anlamında her hangi bir açıklama yapılmadı. En azından STK’lardan aksi bir açıklama gelmedi.

Doğu Anadolu için Kars doğru bir adres mi? Coğrafik olarak bakıldığında akla yatıyor, her ne kadar Ermenistan kapısı kapalı olsa da sonuç olarak sınır kenti. Geri kalmış iller arasında Kars’ı cazibe merkezi haline getirmek için işe önce Kars’ı şehir haline dönüştürmekten başlamak lazım. Alt yapısı olmayan, hala çamurdan kurtulamamış mahalleleri bulunan, su sorunu çözülememiş koca bir köy görünümünde bir ili cazibe merkezi haline getirmek için 5 yıl yeter mi bilemiyorum.

Hükümet her ne proje yaparsa yapsın her il o yatırımdan pay almak için elbet talepte bulunacak. Tıpkı Başbakan’ın memleketi Erzincan’ın kapı komşusu Erzurum gibi…

Sosyal medyada Başbakan’ın Erzurum’a ön yargılı baktığını ileri süren paylaşımlara da asla katılmıyorum.

Eğer 13 senede bu şehrin nasıl ileriye gideceğinin, kalkınma için hangi hamlelerin yapılacağının adı konmamışsa, bakanı, milletvekili olan ve her dönem aynı partiden belediye başkanı bulunan, bürokraside ciddi yer edinmiş bir kent hala yol haritası elinde olmadan günü kurtarıyorsa, ben eksikliği yeni hükümette değil bizzat kendimizde ararım.

Doğu’da hiçbir ilin bir diğerinden kalkınmışlık farkı yoktur. Belki yakın illere göre Erzurum ön plana çıkıyor olabilir ama statü anlamında baktığınızda maalesef Erzurum geri kalmış bir büyükşehirdir. Her bakımdan böyledir.

Öyle olmasa ‘Kars’a var bize niye yok?’ demek yerine kendi statümüzdeki Diyarbakır’a hatta ‘Van cazibe merkezi kapsamına giriyor da biz niye proje dışı bırakılıyoruz’ derdik.

Zira ölçü Kars, Ardahan değil, ölçü Antep, Malatya’dır esasında.

Hoş geldiniz Vali Bey

Yeni Valiler Kararnamesi ile Erzurum’a tayin edilen Vali  Seyfettin Azizoğlu, hafta sonu şehre geldi. Vali Bey’in gelişi daha karşılama anından itibaren basının ilk gündemi oldu. Karşılama töreni abartılınca valilik binası önünde upuzun kuyruk oluştu. Neyse ki Sayın Vali havalimanına kimseyi istemiş. Bir saatte Erzurum’a ailesi ile birlikte gelen Vali Bey, dakikalarca tokalaşmaktan makamına giremedi. Bu kare bir kez daha şehrin kimliğini ortaya koydu. Varın yorumunu da siz yapın… 

 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-06-2016
  
Yazarın Diğer Yazıları