Sevda Güneş

Seçime hazırlık

01.09.2015 Sevda Güneş

1 Kasım seçimleri için artık start verildi. AK Parti, milletvekili aday adayı müracaatlarını almaya başladı. Henüz diğer partiler için bir takvim açıklanmadı ama partiler vekil listelerini 18 Eylül’de Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecekler.

Süre çok kısıtlı, aday adaylarının kendilerini anlatmaya, tanıtmaya bile zamanı yok. Bu nedenle daha önce aday belirlemede yapılanlar bu süreçte bazı farklılıklar gösterecek.

AK Parti’de teşkilat, STK temayülü ve mülakat yapılmayacak, alt kurul oluşturulmayacak. Müracaatlar parti üst kurulunda aday dosyaları üzerinden görüşülecek. Ancak bölge ve bazı illerde daha önce 3 dönem kuralına takılan ve 7 Haziran’da aday olamayan partinin önde gelen isimleri, listeler üzerinde etkili olacak.

7 Haziran’da kaybettiği oyların izini süren AK Parti il il araştırma yaptı ve kaybettiği oy oranını tespit etti. Az oyla kaybettiği illerin röntgenini çeken parti, 18 ilde iyileştirme yapılırsa 1 Kasım’da tek başına iktidara gelmenin planlarını yapıyor. Bu iller için özel kalkınma projeleri açıklayıp kaybettiği oyu geri almayı hedefliyor. Bu iller arasında Erzurum’da var.

Erzurum için nasıl bir kalkınma modeli açıklanacak bilmiyorum ama şu günlerde merak edilen milletvekili listesinin değişip değişmeyeceği.

AK Parti kulislerinde listede köklü bir değişimin yaşanmayacağı dillendiriliyor. 12 Eylül’de yapılacak olan büyük kongrede parti vitrininin ciddi bir değişim yaşayacağı, Sağlık Eski Bakanı Recep Akdağ’ın Genel Başkan yardımcılığına getirileceği konuşuluyor. Prof. Dr. Recep Akdağ’ın Erzurum liste bir adayı olacağına neredeyse kesin gözü ile bakıyor.

Efkan Ala’nın ise süre gelen terör operasyonları ve bu konudaki tecrübeleri nedeni ile Ankara’da kalması uygun görülüyor.

Listenin diğer sıralarında ciddi bir değişim olur mu? Bunu elbette şimdiden kestirmek güç, hele bu parti AK Parti ise ne gazetecilik nede siyasi öngörü hedefi tutturamayabilir.

18 Eylüle kadar çok ama çok şey değişebilir. Hatta Recep Akdağ’ı Güneydoğu’da bir ilin liste başında bile görebiliriz. 7 Haziran listesinde üç güney ilçe kökenli aday gördüğümüz AK Parti için ‘bu defa güneye ağırlık vermez’ diye düşünenler varsa çok yanılır. Zira AK Parti Erzurum’da hem Kürt hem de milliyetçi oylara gözünü dikmiş durumda.

Güney ilçelerde ciddi varlık gösteremeyen ve seçim güvenliği sağlanamadığı için oyları silah zoru ile de olsa HDP’ye kaptıran AK Parti, bu defa işi şansa bırakmayacak. Hem güneyde hem de merkezde Kürt oylarını yakın markaja alacak.

Çözüm süreci nedeniyle kaybettiği milliyetçi oyları ise yapılan terör operasyonları ve milliyetçi kökenli adayla geri almanın yolunu izleyecek.

Kadın aday kontenjanında ise listenin 3. sırasından seçimlere giren Zehra Taşkesenlioğlu’nun bu defa Erzurum’dan değil İstanbul’dan aday edileceği konuşuluyor.

Bu kulislere şiddette karşı çıkan Taşkesenlioğlu “ Erzurum’da daha hiçbir şey yapamadım ki. Niye beni İstanbul’dan aday etsinler? Ben bu ilin kızıyım ve göreve bu ilden talibim. Bunlar kasıtlı çıkarılan sözler, birilerinin gönlünden geçen bir tablo. Ama hiç sevinmesinler” dedi. Bu açıklamadan Zehra Taşkesenlioğlu’nun listedeki yerini koruduğunu anlayabiliriz.

Peki, MHP de ne olur dersiniz. MHP’nin listesi tabanın son derece beğendiği bir listeydi ama yine bir vekil çıkarabildi. MHP bunu başarı sayarsa her halde aynı liste ile seçime girecek. Ama 2. vekili alamamanın faturasını adaylara kesecek olursa işte o zaman liste değişir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 01-09-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları