Sevda Güneş

Yakışmıyor…

01.11.2013 Sevda Güneş

İddia şu; Pazar günü AK Partinin Erzurum’da yaptığı temayül yoklaması sonuçları belli oldu. 600’e yakın oy oranı ile Murat Kılıç birinci, 400’ün üzerinde oy oranı ile Ahmet Küçükler ikinci sırada yer aldı. Hatta teşkilattan bazı delegelerin genel merkez yöneticilerine, il başkanından aşırı baskı gördükleri gerekçesi ile mecburen adını yazmak zorunda kaldıklarını söyledikleri iddiaları ortaya atıldı. Bu dedikodular fısıltı gazeteleri yardımı ile şehirde büyüdükçe büyüdü.

Gelişmeler üzerine Büyükşehir’e talip olan Murat Kılıç il başkanı sıfatı ile gazetecilerin karşısına çıktı ve iddiaların asılsız olduğunu, sandıkların hala genel merkezde mühürlerinin dahi açılmadığını söyledi. Yani halen kendi partisinin Belediye Başkanı olan Ahmet Küçükleri yalanladı.

Aynı partinin mensuplarının bu tavır ve tutumlarının çok hoş karşılanmadığını peşinen söylemek lazım. Zira bu kavgaların yalnızca Erzurum ile sınırlı kalmayacağı da bilinen bir gerçek. AK Partinin kalelerinden biri olan Erzurum’da il teşkilatı ile belediye arasında yaşanan bu gerilim yalnızca rakip partilerin ekmeğine yağ sürer.

Bir kere büyükşehir belediye başkan aday adayı olmak isteyen bir il başkanının hala o koltukta oturması hiç de doğal bir durum değil. Zira teşkilatta bir taraflılık söz konusu olacaktır. İki dönemdir bu şehrin belediye reisliğini yapan kişinin de ‘ben temayülde ikinci çıktım’ söylemlerinde bulunması ayrı bir tuhaflık.

Tüm kamuoyu biliyor ki temayül yoklamasının bugüne kadar tek başına belirleyici hiçbir yanı yoktur. Siz o sandıktan tek başında çıksanız bile son söz yine genel başkanın iki dudağı arasında olacaktır. Sandıklar açıldı ya da açılmadı, sandıktan Mehmet ya da Zeki çıktı çok mu önemli? Asıl önemli olan bu kentin kaderini değiştirecek, atacağı adımla, yapacağı projelerle, temsil kabiliyeti, liderlik vasfı ve entelektüel kişiliği ile şehri on adım daha ileri götürecek bir ismin iş başına gelmesidir.

Oysa bir süredir gerek kamuoyu önünde gerek basın yolu ile gerekse kapalı kapılar arkasında sürdürülen bu kavga, muhalefet partileri hariç her kesim tarafından yadırganmaktadır. Bu kent ne çekti ise bu kısır çekişmelerden çekti. Bu şehir ne çekti ise insanın insanı beğenmemesinden, ‘o kötü ben iyim’ anlayışından çekti.

Yaşanan endişe şudur ki bu çekişmeler bir şekilde partinin tavanına gidecek ve teşkilatta tam bir mutabakat olmadığı gerekçesiyle aday belirme işi oldubittiye getirilecek.

Erzurum’un kaybetmeye tahammülü yoktur. Hiç kimsenin bu şehri hedef tahtası haline getirmeye de hakkı yoktur. Burada yaşanan kavga en iyiyi bulmak olmalıdır. Emin olunki seçmenin temayülde kimin birinci kimin ikinci çıktığı ile ilgili olarak hiçbir merakı yok. Seçmen adayların açıklanacağı o güne kilitlenmiş vaziyette. Herkes Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından çıkacak o ismi merak etmekte.

Ve yine siyasi kulislere göre Başbakan Erdoğan kurmayları ile birlikte o isimleri belirledi ve hafta sonu yapılacak olan Kızılcahamam istişare toplantısında açıklayacak. Adayların açıklanacağı son güne kadar bu isimlerin sır gibi tutulmasını isteyecek. Yani tabanda yapılan bu tartışmanın hiç mi hiç anlamı yoktur. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 01-11-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları