Sevda Güneş

ZİRVEDE FIRTINA

06.12.2014 Sevda Güneş

Erzurum bugün önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Şehrin zirvesinde ‘Ekonomi zirvesi’ yapılacak. Gel gör ki o zirvede sorunlar en az o dağ kadar büyük. Palandöken, özelleştirme kapsamına alındı, acil yapılacak işler için Kalkınma Bakanlığı’ndan ödenek çıkarıldı ama o ödenek bir türlü gelmedi ve kullanılamadı.

Başbakan, “Özelleştirmeden vazgeçtik. Kayak merkezlerini ve atlama kulelerinin kullanımını Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne veriyoruz” dedi. Fakat iş bununla da kalmıyor. Özeleştirmeden vazgeçilip devrin belediyeye yapılabilmesi için ‘Bakanlar Kurulu’ kararı gerekiyor.

 

 

‘O da olur aceleye mahal yok’ diye düşünüyorsanız hata yaparsınız çünkü şuan dağda tam bir belirsizlik var. Yapılacak çok iş var ama bunun için ne zaman ne de para var. Mesela gondol ve turnikelerin devreye girmesi için para lazım. Pistlerin ezilip, kayak yapılabilmesi, kar üstü araçlarının paletlerinin tamir edilmesi lazım ama bunun için bile para yok. Kalkınma Bakanlığı’nın Özelleştirme İdaresi’nin kullanması için çıkardığı 12 milyon liralık bir ödenek var ama ödenek hala beklemede.

 

 

Tüm bunların yapılabilmesi için ön görülen süre ise sadece 15 gün. Yani 15 gün içinde Bakanlar Kurulu kararı çıkacak Kalkınma Bakanlığı bir defaya mahsus o parayı Erzurum’a gönderecek. Buradakiler olağanüstü çaba harcayıp bu sezonu kurtarabilmek için acilen harekete geçecek.

 

 

Zirvede fırtınalar sert esiyor. Ekonomi zirvesinin Erzurum da yapılması elbette çok önemli. Bu toplantıda Dünya, Türkiye hatta bölge ekonomisi masaya yatırılacak. Hatta sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapılması da gündemde.

 

 

Sahi ortaya nasıl bir tablo çıkacak? STK’lar acaba bu kent için hatta bölge için nasıl bir ekonomik gelişmeden bahsedecekler. İş dünyasının can çekiştiğinin sayısız firmanın iflas erteleme almak için adliye koridorlarını aşındırdığını, işsizliğin çığ gibi büyüdüğünü ve ikincisini kurmaya çalıştırdığımız organize sanayi bölgesindeki işletmelerin depolardan ibaret olduğunu dillendirebilecekler mi?

O zirveden nasıl bir sonuç çıkar bilmiyorum ama bu bölgenin Türkiye’nin gelişme hızıyla aynı olmadığı hatta daha da gerisinde olduğu çok açık bir gerçektir.

 

 

Bugün kentte parmakla sayılacak kadar ayakta kalan firma vardır. Sanayileşmenin yok hükmünde olduğu ilde tek bir holding var olabilmiştir. O da ilin diğer illere yakınlığı ve ulaşım avantajı sayesinde ayakta kalabilmiştir. 

 

 

 

Belki bir 10 yıl öncesi gibi değildir. Elbette bir kıpırdanma vardı ama bu kıpırdanma bile iki yıl öncesi gibi değil. Bu bölge için acil ekonomik eylem planlarına ihtiyaç vardır. Yeni teşvik yasaları devreye girmelidir. Vergilendirme sistemi gözden geçirilip doğu ile batı arasındaki vergi oranlarını aynı ölçekte olması kararından vazgeçilmelidir. 

 

Kendi ekonomisini oluşturmayan bir bölgede ekonomik kalkınmışlıktan asla ama asla bahsedilemez. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 06-12-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları