Sevda Güneş

Rekor bizde…

09.09.2014 Sevda Güneş

Dünya çapında ülkeler arası hemen her alanda araştırmalar yapılır. Kamuoyu ile paylaşılan bu araştırmalar, ülkelerin mali durumundan sosyal ve kültürel özelliklerine kadar bilgi sahibi olunmasını sağlar. Bu verilere göre yatırım kararları alınır veya ilişkiler değerlendirilir.

Genelde bu araştırma yapılan ülkeler arasında Türkiye’de olur. Ama ne yazık ki eğer orada bir başarı ya da iyi bir konuda sıralama varsa benim canım ülkem hep alt sıralarda yer alır.

 

 

Dünya da iş kazaları ve mesleğe bağlı hastalıklardan ölümlerin oranı 2 milyon 300 bin civarında. Bunun hatırı sayılır oranı Türkiye’de. İş kazalarında Avrupa’da 1. Dünya’da 3. sırada yerimizi koruyoruz.

Sadece bu oran bile ülkemizdeki iş güvenliğinin yok hükmünde oğlunu gösteriyor. 10 işçinin göz göre göre ölüme gittiği bu inşaat şirketinin denetçisi aynı zamanda Soma Holding’in denetçisi olduğunu öğrendiğim an hiç mi hiç şaşırmadım. Ahbap çavuş ilişkisinin birinci kural olduğu ülkede üç kuruşa çalışan insanlar yok pahasına canından oluyor.

 

 

Yaşanan her olayda veya felakette ‘sizleri unutmayacağız’ dedik demesine de o kelimeyi kullandığımız an aslında onları unuttuk.

Soma’da ölenler, inşaat çadırında yananlar, Afyon patlamasında şehit olanlar için ne yaptık? Oysa oran ortada, iş kazalarına bağlı ölümlerde dünyada namımız büyük. Bu oran aynı zamanda bize şu veriyi gösteriyor; İnsan hayatının hiçe sayıldığı bir ülke Türkiye.

Ne çıkarılan yasalar nede verilen eğitimler maalesef işe yaramıyor. Denetimler gereği gibi yapılmadığı gibi yaptırımlarda uygulanmıyor.

Sonuç kaza değil ihmal. Olaylar günlerce ülkenin gündemini meşgul ediyor, konu yargıya gidiyor yıllarca sürüyor.

 

 

Bugün hedeflerin odağında o insanların ölümüne neden olan Torunlar GYO şirketi var. Şirketin tüm faaliyeti durduruldu. Hatta Bakanlar Kurulu bu konu üzerine toplandı ve toplantıdan çok sert uygulama kararları çıktı.

 

 

İyide bu firmanın denetçisi aynı zamanda Soma da ölen 301 madencinin çalıştığı firmanın denetçisiymiş. 301 insanın hesabı sorulmamış iken 10 işçi için mi bu şirket darağacına çekilecek. İnsan inanamıyor tabi…

 

 

Elbette temennimiz bu olayında diğer olaylar gibi unutulmaması ve ihmali olanların hesap vermesidir.

 

Sadece olaya sebep olan değil onu denetlemeyen kurum da siyasi otorite de hesap vermeli. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-09-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları