Nesrin Çetinkaya

Dos Dost Diye Nicesine…

04.01.2019 Nesrin Çetinkaya

Gönül gözüyle gönlümüzü aydınlatan bir dost geçti bu topraklardan...

 

Âşık geleneğinin ülkemizdeki son temsilcilerinden,

 

Anadolu topraklarının sesi,

 

Büyük Ozan,

 

Âşık Veysel…

 

Bugün onun doğum günü.

 

Eserleri hala dilden dile, gönülden gönle dolaşmakta…

 

Acısıyla, çilesiyle, sevinciyle, hüznüyle, iyimserliği aynı zamanda umutsuzluğu ile geçen bir ömrün hikâyesini paylaşacağım sizlerle…

 

O halde buyurun;

 

Veysel Şatıroğlu veya lakabı ile Âşık Veysel, Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensup. Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas´ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası “Karaca” lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel´in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi.

 

Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti.

 

Kendi anlatımına göre:

 

“Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım… Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.”

 

Babasının, Âşık Veysel´e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı.

 

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri´nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970´li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel´in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla´da her yıl adına şenlikler yapılır.

 

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

 

Sen gittin, adın kaldı.

 

Rahmet ve şükranla…    

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 04-01-2019
  
Yazarın Diğer Yazıları