Sevda Güneş

Bu aday merakı niye?

08.10.2013 Sevda Güneş

Şu sıralar vatandaş hep aynı soruyu yöneltiyor biz gazetecilere. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli Erzurum için kimi aday gösterecek diye.

Her iki partinin de kendilerine göre farklı çizgileri var. Ama her iki partide de gelenek aynı, aday adaylarını parti değil genel başkan belirler. En azından Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının isimleri parti genel başkanlarının iki dudağı arasında. Şu ana kadar birçok isim ortaya atıldı. Ancak ilk defa biri çıkıp resmen ‘ben aday adayıyım’ açıklamasını yaptı. Her ne kadar adaylık açıklamasını sıradan, hatta çok klasik bir şekilde, cağ kebapçıda yapsa da ‘bu yarışta bende varım’ deme cesaretini ilk o gösterdi.

Şüphesiz Kurban Bayramı’nın ardından tüm adaylar bir bir ortaya çıkacak, aday olabilmek için ciddi bir mücadele verecekler.

Vatandaşın sorusuna gelince! Eğer bahse konu parti AK Parti ise ‘şu olur, bu olur’ gibi tahmin yürütmek imkansız gibi. Zira bu partide ‘asla olmaz’ diye bir kavram yok. ‘Kesin bu kişi aday edilir’ dersiniz, bir bakarsınız o kişinin esamesi okunmuyor. Bazen de ‘hadi canım o kişiden aday mı olur’ dersiniz, gelir iki dönem üst üstte aday edilir.

Kim tahmin edebilirdi Ahmet Küçükler’in aday gösterilip, Erzurum siyasi tarihine iki kez üst üstte seçilen başkan olarak ismini yazdıracağını. İşte tamda böyle bir dönemecin başındayız. Şunu peşinen söylemeliyim ki; AK Parti’den kim aday gösterilirse gösterilsin, ben hiç şaşırmam. Sebebi önceki tecrübeler. Bu isim Murat Kılıç’ta olabilir, Sadullah Kara’da. ‘Aday olmayacağım’ açıklamasını yapmasına rağmen, eski Bakan Recep Akdağ’da olabilir. Hatta ismini dahi bugüne kadar duymadığınız herhangi biri de.

MHP bu seçimlerde biraz daha sık dokuyup, ince eleyecektir adayını. Zira bu seçimler MHP için çok ama çok önemli. Yıllarca Erzurum’u kale gibi gören MHP, şuan ikinci parti konumunda, yani ana muhalefet partisi. MHP hamle yapmadan önce AK Parti’nin adayının açıklanmasını bekleyebilir. MHP’nin farklı bir seçim kampanyası yürütmesi gerekecek. Bana göre yenilenmeli ve eski hataları asla yapmamalıdır. Çünkü belediye yarışını kaybetmesi biryana, ana muhalefet konumunu BDP’ye kaptırma riski ile karşı karşıya kalabilir. 2014 seçimlerinde ilk kez ilçelerde Büyükşehir Belediyesine oy kullanacağı için şehir meclisi de bu ilçe oyları ile şekillenecek. İl Genel Meclisindeki BDP’li üyeler baz alınırsa, Belediyelerde 1. parti AKP, 2. parti BDP, 3. parti MHP sonucu çok da sürpriz olmaz.

Erzurum seçmeni asla kişiye oy vermez. Biz partiye oy veren bir seçmen kitlesine sahibiz. Bu nedenle hiçbir partinin Erzurum için kaygısı yok. Nasıl olsa bugüne kadar aday diye önümüze koydukları kişiler için itiraz etmedik. Gittik kuzu kuzu oy verdik.

Yaz aylarında Eskişehir’e bir ziyarette bulunmuştum. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’i nasıl yaşanabilir bir kent yaptığını herhalde bilmeyen yoktur. Eskişehir’de yaşayan dünürümüzü ziyaretim sırasında şehri de gezme imkanım oldu. Dünürümüz bir din adamı, yani imam. Ona sordum ‘kime oy verdiniz?’ diye. ‘Yılmaz Büyükerşen’e oy verdik’ dedi. Şaşırdım, ‘iyide o CHP’li değil mi?’ dedim. Bir imamın sol partiye oy vermesi garip gelmişti belli ki bana. ‘Evet, CHP’li ama işin ehli. İslam bile işinizi ehline teslim edin’ cevazını verir dedi.

CHP’nin böyle bir donanımlı adayı Erzurum’dan aday gösterme şansı yok. Olsa da CHP’nin Erzurum’da oy potansiyeli yok. Peki, sağ partiler böyle kapasiteli aday gösteremez mi? Elbette gösterir ama dediğim gibi Erzurum her seçimde elde bir ildir. Bu nedenle kimin aday edileceğinin de bana göre ehemmiyeti yoktur. Nasıl olsa adaya değil partiye oy vereceğiz. Benin anlamadığım, bu aday merakı niye? 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 08-10-2013
  
  • seçmen 08.10.2013 10:10:29

    tebrik ediyorum haerhangi bir aday dayatması yapmamışsınız ahmet berhan yılmaz sadettin aydın selman soğukpınar zekiye çomaklı öztürk akkök ismail köse olsun yazdılar siz kaleminizi kiralamamışsınız

Yazarın Diğer Yazıları