Tortum gölü çevresine 100 bin badem tohumu dikildi

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm EKONOMİ Haberleri 10.06.2019 13:06:00
Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından Tortum gölü çevresine...
Tortum gölü çevresine 100 bin badem tohumu dikildi

 

Sinan AYDIN'ın haberi...

 

RADARHABER / ERZURUM

Vali Okay Memiş’in Uzundere ve Tortum ile ilgili yaptığı umut veren açıklamalar, ilk meyvesini verdi. Tortum gölünün çevresine, 100 bin adet bade tohumu dikildi. Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından, Tortum gölü çevresini ağaçlandırmak için badem tohumu ekimine başlandı. Tortum Gölü Rekreasyon Amaçlı Ağaçlandırma Projesi kapsamında Erzurum’un önemli ekoturizm değerlerinden olan Uzundere Gölünün çevresini daha yeşil bir görünüme kazandırmak için ocaklar halinde 100 bin badem tohumu toprakla buluşturuldu. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına da hız veren Orman Bölge Müdürlüğü, Erzurum valisi Okay Memiş’in de dikkat çektiği Uzundere, Tortum şelalesi ve Tortum gölünde badem tohumu dikme çalışması yaparak çalışmaların meyvesini vereceğini gösterdi. Arazinin engebeli olduğu ve şiddetli erozyona maruz kaldığı 200 Hektarlık alan da yapılan çalışmalarda, işci gücü ile ocaklar halinde badem tohumu ekimi yapıldı.

 

BADEM TOHUMU NASIL DİKİLİR?

 

Badem tohumu diye adlandırılan ve gülgiller familyasına mensup badem çekirdeği belirli şartlar altında dikilir. Sıcak ve ılıman iklimi seven badem çekirdeği alüvyal toprakla son derece verimli yetişmektedir. Badem çekirdeğinin birçok türü vardır. İstenilen türden badem çekirdeğinin belirlenmesiyle uygun toprak yapısına ve hava koşullarına göre dikimi yapılır. Söz konusu bu tarımsal ürünün dikimi Şubat ayının sonları ve Ekim ayı içerisinde güneşli bir günde yapılır. Uygun olmayan mevsim ve kötü hava koşullarında dikimi yapılan badem çekirdeği çimlenme göstermez.

 

 

Badem çekirdeği nasıl dikilir denildiğinde öncelikle kaliteli badem temin edilip kabuklarıyla birlikte uygun bir kapta saf su içerisine ilave edilerek yaklaşık bir hafta kadar bekletilir. Bu uygulamadaki amaç, badem çekirdeğinin kabuklarıyla beraber yumuşayıp çimlenme aşamasına erkenden geçmesidir. Daha sonra toprak analizi uzmanlar tarafından yapılarak toprağın badem yetiştiriciliğine uygun olup olmadığı belirlenir. Eğer ki uygun değilse toprağa zirai mineral takviyesi yapılır. Öte yandan badem çekirdeği dikimi için ne kadar mesafe aralıklarda dikimin yapılacağı planlanır. Bununla birlikte sulama olanaklarına yakın bir alana badem çekirdeğinin dikiminin yapılması yetişme aşamasında hızla büyümesine olanak sağlayacaktır. En önemli nokta ise güneş gören bir alanın belirlenmesidir. Badem olgunlaşma döneminde güneşe ihtiyaç duyar. Bu nedenle güneş gören bir tarım alanının varlığı badem için vazgeçilmezdir. Bir hafta boyunca suda bekletilip filizlenen badem çekirdeği toprağın ortalama 30 cm derinliğine dikilir. Üzeri tekrar toprak katmanıyla kalın bir şekilde örtülür. Toprak örtüsü ince tabaka halinde örtülür ise kanatlı ve kemirgen hayvanlar dikilmiş olan badem çekirdeğini yerler. Bu nedende bu çekirdeğin üzerinde toprak yoğun bir şekilde olmalıdır. Öte yandan bu işlem bittiğinde dikimi yapılan badem çekirdeğine can suyu verilir. Son olarak da haftalık periyotlarla sulaması yapılıp fidan haline gelince diğer bakımlar düzenli bir şekilde yapılarak badem yetiştirilmiş olur.

 

 

Badem çekirdeği dikimi sonrası yetişme aşamasındaki bakımı

 

Badem çekirdeği uygun iklim ve toprak tipine göre dikildikten sonra her hafta sulanmalıdır. Aylık olarak da toprağa çapa yapılıp bu alanın nefes alınması sağlanmalıdır. Ayrıca toprak yüzeyindeki taşlar ve yabani otlar toplanmalıdır. Gerekli görüldüğü halde toprağa gübreleme işlemi yapılmalıdır. Bununla birlikte badem çekirdeği fidan haline geldiğinde boyutunun yarısında bir çıta eşliğinde koruma altına alınmalıdır. Söz konusu bu çubuğun fidana eklenmesindeki amaç rüzgar ve aşırı yağışın fidanı kırmamasıdır. Fidan aşamasına gelen badem çekirdeği bu dönemde taç yaprak vereceğinden özellikle gövde kısımlarındaki yaprakların ve ince dalların budaması yapılmalıdır. Aksi halde yeterli olarak gelişimini tamamlayamaz. Son olarak da gelişim çağındaki badem çekirdeği yetişip ağaç haline geldiğinde sonbahar mevsiminde budamanın yapılması şarttır. Ayrıca, yetişen badem çekirdekleri ağaç kapsamına ilerlediğinde belirli aralıklarla zararlı böceklerden korunma amaçlı ilaçlama yapılarak bu bitkinin daha verimli gelişmesi sağlanabilir.    

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler