Sevda Güneş

Kâğıt üzerinde büyüğüz!

10.02.2015 Sevda Güneş

Bir şehri büyük yapan elbette nüfusu ve yüzölçümüdür. Ancak bir kenti Büyükşehir yapan bunların yanı sıra yaşam standardının yüksek olmasıdır. Erzurum Büyükşehir statüsüne 90’lı yılların başında kavuştu. O günlerde bu şehrin sorunu neyse bugün de aynı. Mesela ulaşım.

 

 

O gün de kış aylarında hava ulaşımında sorun yaşanıyordu bugün de aynı sorun yaşanıyor. Doğu’nun en büyük kentiyiz. Havalimanımız var ama İstanbul ve Ankara dışında adam akıllı hiçbir yere uçamıyoruz.

 

 

Türkiye’de sadece belirli günlerde İzmir hariç hiçbir kente direk uçuşumuz yok. Kar yağdı seferler iptal. Sis var seferler iptal. Son bir hafta içerisinde sayısız uçuş, hava muhalefeti sebebiyle iptal edildi.

 

 

Oysa Erzurum son yılların en yağışsız ve sıcak kışını geçirdi. Buna rağmen onlarca sefer buzlanma, sis ve kar yağışı nedeniyle iptal edildi.

 

 

Geçtiğimiz hafta Antalya’dan misafirlerim geldi. Bir hafta sonra yani 7 Şubat tarihinde sabah 06.30 Ankara bağlantılı Antalya’ya uçacaklardı ama maalesef sis nedeniyle uçuş iptal edildi.

 

 

Sonraki günler için yeni rezervasyon yapıldı ancak iki gün sonraya yer bulundu. Uçuş tarihi bu kez 9 Şubat Pazartesi saat 10.15 olarak belirlendi.

 

 

Pazar gecesi ajanslardan dönen bir haberde Erzurum’dan Ankara ve İstanbul uçuşlarının tamamının hava muhalefeti nedeniyle iptal olduğu duyuruldu. Ne yazık ki böyle bir iptal yaşanıyor ve Anadolu jet zahmet edip müşterilerine bu iptali bir mesaj ya da mail ile bildirme gereği bile duymuyordu.

Biz gazeteci olduğumuz için bu bilgiye zamanında ulaştık ama ulaşmayanlar sabah havalimanın yolunu tuttu ve ancak uçuş iptalini orada öğrenebildi.

Hadi bakalım şimdi ne olacak. Yine telefon trafiğe devam. Çarşamba’ya kadar hiçbir uçakta yer yok. En yakın tarih 11 Şubat Çarşamba…

 

 

Yarın bu uçakta kalkar mı bilmiyoruz ama bildiğimiz şu ki o ya da bu nedenle bu şehre gelen insanlar geri dönemiyorlar ve mağdur oluyorlar.

 

 

Şimdi biz kalkıp nasıl bu şehir için Büyükşehir diyeceğiz. Sahi metropoller de de böyle mi oluyor. Mesela THY hava muhalefeti nedeniyle uçuşları iptal edince bir gün sonra bu uçuşu tolere etmek için ek sefer koymuyor mu? Mağdur olan yolculara sisteme bakıp 7 gün içinde kendinize bir yer bulun, bulun ya da paranızı size iade edelim mi diyor?

 

 

Hayır demiyor. Zira en kısa zaman diliminde meteorolojik veriler eşliğinde bir sonraki güne bir ek sefer koyup o insanların mağduriyetini gideriyor.

Ama burası Erzurum olunca ‘kendi göbeğini kendin kes’ deniliyor. Üstelik bu şehir kış turizminde iddialı bir yer. Eee getirdin turisti ama gönderemedin. Ne yapalım bu işin doğasında bu var mı deniliyor.

Sömestr tatilini Erzurum’da geçiren yerli turistler geldiğine geleceğine bin pişman oldu. Birçoğu Erzurum’dan uçamayınca Kars ve Trabzon havalimanın yolunu tuttu.  

 

 

Şimdi bunun faturasını kime keseceğiz. Erzurum için gayri ciddi çalışan Türk Hava Yolları’na mı, yoksa sazlık alana getirip o havalimanını kuranları mı? Hiçbir işe yaramayan ILS cihazına mı isyan etsek bilemedim.

 

Lafı eveleyip gevelemeye gerek yok. Gerçek gün gibi ortada biz kendimize ne ad takarsak takalım. Ne kadar pozitif dil kullanmaya çalışırsak çalışalım. Bu kent sadece kâğıt üzerinde büyük. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 10-02-2015
  
  • Ahmet Ay 11.02.2015 01:02:29

    Kafalar değişmedikçe hep kağıt üzerinde kalırız sevda bacım.eller  aya biz yaya

Yazarın Diğer Yazıları