Sevda Güneş

“Ne olursan ol yine gel”

17.12.2013 Sevda Güneş

İlk kez Erzurum’da iki ayrı siyasi parti aynı konu üzerinden iktidarı eleştirdi. MHP ve CHP Erzurum İl Başkanları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Ermenistan’ın başkenti Erivan’da “Eğer isterseniz gidin Erzurum’da ev alın” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

Ermenistan ile diyalog çabaları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkiye- Ermenistan Milli Takımları arasında oynanan maçı izlemek üzere Erivan’a gitmesiyle başlamıştı.

Hatta o günlerde Türkiye-Ermenistan sınır kapılarının açılması gündeme gelmişti. O tarihlerde bende konuyu araştırmak için Erivan’a gitmiş, yerinde nabız tutmuştum. Her yıl 24 Nisan tarihinde düzenlenen sözde soykırımın yıldönümü törenlerine katılmış, Türkleri nasıl yerden yere vurduklarına, Türk Bayrağı’nı ateşe vermelerine, kustukları kin ve öfkeye bizzat gözlerimle şahit olmuştum. Erivan’da kiminle konuşsanız konuşun, memleketini sorduğunuzda herkes Erzurumlu, Muşlu, Bingöllü, Elazığlı yanıtını veriyordu. Yaşı genç bile olsa hiç Erivanlıyım diyene denk gelmedim.

Hatta işyerlerine dedelerinin doğduğu şehrin ismini veren esnaf çoğunluktaydı. Başkent Erivan’da ‘Erzurum’ yazan onlarca işyeri tabelasına rastlamanız mümkündür. Cumhurbaşkanı Gül gibi karşılanmayı bekleyen İçişleri Bakanı Davutoğlu’nun protesto edildiğini, göstericilerden kaçırılmak istenirken nasıl arka kapılardan çıkarıldığı görüntüleri izledik. Olaya neresinden bakarsanız bakın, Ermenistan ile normalleşme süreci bugünden yarına olacak gibi görünmüyor.

Muhalefetin Erzurum il başkanlarının Davutoğlu’nun çıkışına geçte olsa tepki göstermesi anlamlı. Ancak yerel siyasetçide olsanız, ülke gündemini yakından takip etmeniz gerekir. Hele partilerinizin mecliste grubu varsa.

Türkiye’de yabancıların bireysel olarak mülk edinme yasası 8 Mayıs 2012 tarihinde 28296 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Bu yasada ‘Ermeniler hariç’ diye bir ibare konulmadı. Ya da ‘sadece ülkenin batısında yer alabilir’ denmedi. 

İşte Dışişleri Bakanı Davutoğlu yasa gereği Ermenilere seslendi. Bu, şu demek oluyor. Eğer isterse bir Ermeni, çok rahatlıkla gelip Kayakyolu’nda bir daire satın alabilir. Bu ona Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tanıdığı yasal haktır.

Ama Ermenilerin istediği elbette bu değil. Onların istediği sözde soykırım kabul edilsin ve daha önce yaşadıkları topraklar ile mülkler kendilerine iade edilsin. Bu yerlerin başında da Erzurum geliyor. Erivan’da halkın büyük çoğunluğu Türkçe konuşuyor. Doğan her çocuğa Ermenice dışında bir de Türkçe öğretiliyor. Amaç bir gün Türkiye’ye gelebilme umududur.

Yüzyıllar da geçse bu yöre insanının Ermeniler tarafından yaşatılan acıları unutmasına imkan yok. Bölgede hala açılmamış Müslümanların topluca katledildiği onlarca toplu mezar var. Bu nedenle siyasiler söylemlerinde pirim yapmak isterken bu hassasiyeti dikkate almalıdır.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ermenilerin Türkiye’de mülk edinmesini çok istiyor ise kendi memleketi olan Konya’ya davet edebilirdi. Hem Mevlana da demiş ya, “Ne olursan ol yine gel” diye. Acaba Konya bu işe nasıl bakardı? Sayın Davutoğlu’nun açıklamasını alkışlar ve Ermenilere kucak mı açardı?  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 17-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları