Sevda Güneş

Devlet bize çok para aktarmış!

14.06.2013 Sevda Güneş

‘Daha önce de gelmiştim Erzurum’a. Belki uzun süre kalamadım ama bu kenti biliyordum. Artık teknoloji çağındayız, her şeyi televizyonlardan, internetten görebiliyorsunuz. Bildiğim gördüğüm bir kent’ diyor Erzurum’un 44’üncü Valisi Ahmet Altıparmak. ‘Şehri nasıl buldunuz?’ soruma, ‘söylediğim gibi daha önce gördüğüm gibi bin kent. Ancak şunu söyleyebilirim ki, Büyükşehirden ziyade Anadolu kentlerine benziyor. Herkes herkesi tanıyor. Cumhuriyet Caddesine çıktığınız an, selam alıp verebileceğiniz onlarca insan var. Bekli de en güzel tarafı bu’ diyor.

‘Hoş geldiniz’ ziyaretinde bulunduğumuz Vali Altıparmak, henüz kentte yeni gelmesine rağmen, şehrin dokusunu kavramış durumda. Öyle ki çalışma arkadaşlarına ‘şehirde cenaze, düğün ve özel günlerde vatandaşın yanında olmak isterim, bu konularda hassa olun’ talimatında bulunmuş. Zira içeri özel kaleme gelen bir davetiyeye gösterilen hassasiyetten bunu anlamakta zor olmuyor.

Vali bey, önceki gün vefat eden Erzurumlu sanatçı Nurullah Akçay’ın annesinin cenaze namazına gitmekle kalmamış, aynı zamanda rahmetlinin tabutunun altına girmiş, tabutu bir süre taşımış.  Bu hareket bile Vali beyin gönüllerde taht kurmasına yetmiş. Bu konularda hassas olan Erzurumlular ‘Vali dediğin böyle olur’ yorumlarını yapmış.

Sohbetin devamında ‘Erzurum’a gelen devlet desteğini inceledim. Erzurum’a Antalya’dan bile fazla para gelmiş. Devlet desteğinin tam olduğu bir il. Tarıma aktarılan kaynaklarda küçümsenmeyecek oranda.’ Peki, ‘doğru kullanılmış mı?’ diye sorduğumda, hiç düşünmeden ‘evet, kesinlikle kaynaklar doğru kullanılmış’ diyor.

Bu açıklama beni biraz şaşırttı. Bizler ‘yıllarca Ankara’dan yeteri kadar yardım alamıyoruz’ diye feryat etmedik mi?  Devletin Erzurum’da en yetkili ağzı koskoca Antalya’dan bile fazla pay aldığımızı söylüyordu. Her halde Vali bey yanılmış olamaz, Antalya’yı da gördü Erzurum’u da. O zaman birileri bize bu nakaratı ezberletti, bizde aynı nakaratı tekrarladık durduk.

Diğer bir açı ise devlet desteklerinin yetkili kurumlar tarafından yeteri kadar anlatılmadığı. Ankara’dan bakınca destek çok, şehirden bakınca destek yok görünüyor.

‘Şehirde soysal hayatın canlanması için bir çok şey yapılabilir’ diye sözlerini sürdüren Vali bey, yerel yönetimlerin bu konuda daha fazla adım atması görüşünü savunuyor. Bende ‘son yıllarda yerel yönetimler anlamında da ciddi paralar akıyor bu kente’ dedim. ‘Evet’ diyor ve ekliyor: Daha fazlası için de çaba harcanabilirdi.

Sayın Altıparmak, bir şey gerçek ki; şehrin yerel yöneticilerinden beklentisi çok büyük. Erzurum adı gibi büyükşehir olmak istiyor. Sadece bir Anadolu kenti olarak kalmak istemiyor. Özünü bozmadan yüzünü batıya dönmek istiyor. Tüm bunların olabilmesi için daha fazla inisiyatif alan yöneticilere ihtiyacı var.Haliyle de Erzurum’un sizden beklentileri de çok fazla… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 14-06-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları