Sevda Güneş

Başbakan Dünya’ya mesaj verecek

27.08.2013 Sevda Güneş

Yerel seçimler için kurmaylarıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan, milletvekilleri ve teşkilat yöneticilerine, "Eş, dost, akraba getirmeyin, seçimi alacak adaylar istiyorum" talimatı verdi.

Şüphe yok ki Başbakan’ın bu açıklaması çok önemli, ancak bu açıklama aynı zamanda içinde bir itirafı da barındırıyor. Bu açıklamadan acaba bugüne kadar sistem böyle mi işlemiş sorusu çıkıyor.  

Bir diğer önemli söylem ise ‘seçimi alacak adaylar istiyorum’ oldu. Recep Tayyip Erdoğan genel başkanlığı süresince ilk defa böyle bir konuşma yaptı. Oysa Türkiye’nin birçok yerinde yerel seçimlerde daha seçmen sandığa giderken adayın meziyetinden ziyade Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor olması yeterliydi.

Başbakan’ın bu seçimi çok ama çok önemsediği ve işi şansa bırakmak istemediği çok aşikar. Zira bu seçim Başbakan için dünyaya bir anlamda meydan okuma özelliği taşıyor.

Başta Avrupa Birliği, Amerika, İsrail, Suriye ve Mısır’a halk desteğini göstererek cevap vermek istiyor.

Mısır ve Suriye’de yaşananlara sürekli tepki gösteren, Avrupa ülkelerini de bu katliamlara sessiz kaldığı için eleştiren Başbakan Erdoğan, Mısır ve Suriye’den gelen eleştirilere karşılık olarak hep Türk halkının kendisine verdiği desteği hatırlattı.

‘Erdoğan bölgede yalnızlaştı’ yorumlarına, “ bizim arkamızda önce hak, sonra halk var’ dedi. Seçmenin oyları ile dünya liderlerine kafa tutan Başbakan Recep Erdoğan, Mart ayında yapılacak seçimlerde değil her hangi bir belediyeyi başka bir partiye kaptırmak, aksine alamadığı diğer belediyeleri de kazanmayı hedefliyor.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulunda yaklaşan seçimler için aday olma kriterleri belirlenirken, teşkilatların Bakan ve Milletvekillerinin ‘kardeş gibi yakın akrabaları aday olamaz’ kararının alınması bekleniyor.

Girdiği her seçimden zaferle çıkan Başbakan, oy oranının düşmemesi için tüm illerde bir yıldan beri anketler yaptırıyor. Seçmenin mevcut belediyelerden ne kadar memnun olduğunu ve tekrar aday edilmeleri durumunda oy verip vermeyeceklerini ölçmeye çalışıyor. Yalnızca kendine oy veren değil aynı zamanda aday edilecek olan kişinin de getirisini hesaplamaya çalışan Başbakan Erdoğan, beklide ilk defa yalnızca büyükşehirleri değil aynı zamanda il hatta ilçe belediye başkan aday adayı listelerini gözden geçirecek.

Aday adayı olacak kişinin eğitim durumu, halk ile diyaloğu ve seçmenin nabzını ne kadar tutabilirliğine bakılacak. Güneydoğuda BDP, güney sahillerinde CHP ile yarışacak olan AK Parti, başta Büyükşehirler olmak üzere birçok ilde tulum çıkarmayı hedefliyor.

Siyaset bilimciler çözüm sürecinde BDP’nin güçlü olduğu yerlerde oylarının büyük bir kısmının AK Parti’ye kayacağı iddiasında bulunsa da, BDP Van ve Diyarbakır’ı AK Parti’ye kaptırmamakta kararlı.

Seçimlerin sonucu ne olur bilinmez ama Başbakan Erdoğan’ın mahalli seçimlerden yara almadan çıkacağını Tahsin ediyorum. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-08-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları