Sevda Güneş

GEÇ GELEN KARAR

08.01.2015 Sevda Güneş

Her yerde kar var her yerde fırtına, bu aylarda hep böyle olmuştur. İstanbul’ a kar yağmadan ülkeye kış gelmez, bu yılda aynen öyle oldu. Günlerdir meteoroloji yetkilileri ‘İstanbul donacak, kar gelecek’ diye uyarı üzerine uyarı yaptı. Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tedbirlerini aldı, okullar tatil edildi.

 

 

Yurdun büyük bir bölümü kar ve fırtınanın etkisinde. Bir çok kentte okullar tatil edilirken haftalardır iyi giden kış Erzurum’da yüzünü fırtına olarak gösterdi. Çatılar uçtu, yolcu otobüsleri karayollarında içindeki yolcularla mahsur kaldı.

 

 

Sabah kötü hava şartlarına rağmen çocuklar okulun yolunu tuttu. Hem de ne tutma havada uçan mı istersiniz yere kapaklanan mı?  Ne olacak burası Erzurum, her gün nasılsa kar ve kış var. Onlara bir şey olmaz, kaderleri bu. Onlar doğulu çocuklar, ne yapar bu kadarcık fırtına onlara!

 

 

Tüm zor şartlara rağmen çocuklar okullarına gitti. Veliler kriz merkezine ulaşmaya çalıştı ama telefona ne bakan vardı nede fırtınanın ne kadar süreceğinin bilgisini veren.

 

 

Öğlen saatlerinde beklenen haber Erzurum Valisinin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla netlik kazandı. Vali Ahmet Altıparmak fırtına nedeniyle okulların tatil edildiğini açıkladı. O sırada öğrenciler okulda ders başındaydı.

 

 

Bu yaşananlar aslında ilk kez olmuyor. Erzurum’da nedense gününden önce tatil haberi gelmiyor. Öğrenciler okuluna gidiyor, gün ortasında tatil kararı çıkıyor. İstanbul’da bir gün önceden tedbir alınabiliyor ama Erzurum’da bu sistem işlemiyor.

 

 

Kış olunca şu okulları tatil etme işinde niye bu kadar zorlanılıyor? Çünkü burası Erzurum, ‘karda yağar, fırtınada kopar’ görüşü hakim.

 

 

Gün içerisinde bakılıyor ki olay ciddi tatil kararı alınıyor.  Alınan kakarın bir hükmü de kalmıyor. Çocuklar zaten evden çıkmış okula gitmiş, günü yarılamış oluyor. Eve öğlen yada akşam üstü dönecek olması hiçbir şeyi değiştirmiyor.

 

 

Her ne kadar ağır kış şartları bu bölgenin değişmez kaderi ise de değişmeyen tek şey onlarında tıpkı batıdakiler gibi çocuk olması. Onlarda üşüyor, onlarda bu doğa şartlarında zorlanıyor. Onların da velileri merak ediyor.

 

Elbette kimse ‘her yağışta okulları tatil edin’ demiyor. Ancak günün fırtınalı olacağını hem meteoroloji yetkilileri bildirdi hem de fırtına geceden yüzünü gösterdi.  Bu satırları kaleme alırken ise bugün okulların tatil edilip edilmeyeceği hala belirsizliğini koruyordu. Umarım dün miniklerin yaşadıkları sıkıntı bugün tekrar etmez. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 08-01-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları