Sevda Güneş

STK’lar ve görevleri

12.05.2015 Sevda Güneş

Terör olayları haricinde toplumsal tepkinin yok hükmünde sayıldığı bir il Erzurum. Bu kent hiçbir sorunu yüksek dille tartışamamış, toplumun tamamı aynı konu üzerinde fikir birliği sağlayıp sorunun üzerine gidememiştir. Bu hep böyle olurdu, durum gösteriyor ki bundan sonrada böyle olacak.

 

Peki, toplumumuz böylede sivil toplum kuruluşlarımız farklımı? Hayır, onlarda bu kültürün bir parçası, oysa sivil toplam kuruluşları partiler üstüdür. Toplum adına siyasilere yön gösterirken o kent için elzem olan hayati sorunları güçlü bir şekilde dillendirip, toplumun sözcülüğünü yaparlar.

 

Bizde STK’lar sadece meslek örgütü olmanın gereğini yapıyor. Aslında o görevlerini de yeterince yaptıkları söylenemez ya neyse.

Bugün ülke seçime gidiyor. Bırakın 14 yılda ne yapıldığını en azından en son yapılan 2011 genel seçimlerinden buyana şehre yapılanlar ile yapılmayanların envanteri çıkarılmalı. 5 yıl önce şehrin sorunları nelerdi, bugün bu sorunların kaçı giderildi? Bu en basit düz mantıkta ortaya konabilecek bir hesap.

 

Bu kentte yaşayan herkes üç aşağı beş yukarı şehrin sorunlarını biliyor. Kahvede, sokakta en küçük toplantıda bile bunlar dile getirildi, getirilmeye de devam ediliyor. Sorunlar dar kalıpta tartışıldığı için bugüne kadar bir arpa boyu yol alınamadı.

Mesela bir STK kalkıp ‘şehrin sorun ve çözüm raporu’ diye bir rapor yayınladı mı? Bilimsel çalışmaları tamamlanmış acil, orta ve uzun vadeli bir eylem planı hazırlayıp siyasilere sundu mu? Daha sonra bu raporun akıbetini takip etti mi? Topluma bunun sonuçlarını açıkladı mı?

 

Tüm bunların hiç biri yapılmadı. Şehirde onlarca STK var ama hiç birinin siyasiler üzerinde yaptırımı yok.

 

Eğer bir STK bahsettiğim bu çalışmaları yapmış olsa aslında siyasilerinde işini kolaylaştırmış olacaktır. Zira STK’lar siyasilerden daha fazla halkın nabzını tutar. Korkmayın sırf böyle bir rapor hazırladığınız için hiçbir siyasi sizi aforoz etmez, edemez.

 

Sadece bazı toplantılarda ve sizi ziyarete gelen siyasilere bireysel olarak aktardığınız sorunlar o kapalı kapılar ardında kalıyor.

Çağ artık bilgi ve teknoloji çağı, Türkiye gelişti ve değişti. Eğer biz hala bu hıza yetişememiş isek bunun tek kusurlusu siyasiler değildir. Onları çalıştıramayan, hesap soramayan biz seçmenler ve işini iyi yapamayan STK’lar dır.

Artık daha cesur adımlar atmalıyız. Körü körüne muhalefet yapmak başka bir şey hakkın olanı isteme ve işini yapma başka bir şeydir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 12-05-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları