Sevda Güneş

Ali-Cengiz Oyunları…

03.12.2013 Sevda Güneş

Bugün tüm gözler bir kez daha Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısına çevrildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklayacağını AK Parti Erzurum İl Başkanı Murat Kılıç duyurdu.

Öyle görünüyor ki bu açıklamanın ardından tüm komplo teorileri ve tahminler son bulacak. Bir haftadan beri Mehmet Sekmen’in aday edileceği kesin gibi görünüyordu. Basın dışında tek bir muhalif ses çıkmadı dersek yanlış bir teşhiste bulunmuş olmayız. Bundan önce bu konudaki fikrimi defalarca yazmıştım.

Peki, ‘aynı isim Başbakan’ın dudaklarından dökülürse ne olur?’ diye soracak olursanız peşinen söyleyeyim, hiçbir şey olmayacak. Belki bir iki gün yine basın yazacak sonra hepsi son bulacak. Bir diğer beklentide Başbakan’ın sağ gösterip sol vuracağı yönünde. Böyle bir şey olabilir mi? Olabilir. Ama Erzurumluların ithal diyerek kendi aralarında tepkiye benzer bir şey gösterdiği için değil, önceden belirlendiği için bu isim olabilir. Fakat bu çok zayıf bir ihtimal diyebiliriz.

Adayın açıklanmasının ardından bu kez ilçe belediye başkanlıkları için bir mücadele başlayacak. Başta milletvekilleri ve teşkilat üyeleri kendi istedikleri ismin aday edilmesi için çalışacak. Dananın kuyruğu tabiri caiz ise burada kopacak.

Her milletvekilinin gönlünde bir aday yatıyor. En büyük savaş Yakutiye Belediye Başkanlığı için verilecek. Ali Korkutçular bir yanda, Fatih Cengizciler diğer yanda. Maalesef büyükşehirde yaşananlar, ilçe belediyesinde de yaşanıyor. Hala bir isim üzerinde tam bir mutabakat sağlanabilmiş değil.

Fısıltı gazetelerine ve siyasi kulislere itibar edersek neler oluyor neler. Genel merkezde her aday için ne dosyalar gidiyor, ne sıra dışı istihbaratlar gidiyor, ne belden aşağı vurmalar yaşanıyor. Emin olunuz ki hiçbir şehirde bu kadar ‘Ali-Cengiz Oyunu’ yaşanmıyor. Hiçbir vekil, başka bir isim üzerinden güç gösterisi yapmıyor.

Bu yarışta iki isim var ki; bu isimlerden biri Numan Kurtulmuş’un adayı Teoman Kümbet. Diğeri,   İnsan Hak ve Hürriyetleri Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım’ın referans olduğu iddia edilen, Akif Hoş.

 

Ne yazarsak yazalım, ne söylersek söyleyelim, bu yaşananların değişmeyeceği, yaşananlardan hiçbir zaman ders almayacağımız aşikar. Kişisel ilişkileri şehrin menfaatlerine değişince ortaya başka bir tablo çıkıyor ve başarı hep başka bir bahara erteleniyor.

  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 03-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları