Sevda Güneş

Bakan bey ne dedi, ne demedi…

28.01.2014 Sevda Güneş

Hafta sonu Erzurum üst düzey bürokrat iken İçişleri Bakanlığı’na atanan Efkan Ala’yı ağırladı. Ala’yı Güneydoğu’da görev yaptığı yıllardan tanıyorum. Dün bürokrattı, bugün bakan olarak karşımıza çıktı. Genellikle sakin bir yapıya sahip olan Efkan Ala’yı diyebilirim ki ilk kez bu kadar tepkili, gergin, hatta sinirli gördüm.

Pazar günü Erzurum Polisevi’nde düzenlenen basın toplantısında bir araya geldik Bakan Ala’yla. Olağanüstü bir koruma eşliğinde toplantı salonuna girdi. Öyle ya şuan her açıdan hedefteki isim o.  

Neresinden bakarsak bakalım Erzurum şuan hükümette önemli denilecek temsil noktasında yer alıyor. Bu avantajı kullanabilecek mi, bunu da ilerleyen günlerde göreceğiz.

Sorulan her soruya açıklıkla cevap veren Bakan Ala, zaman zaman ses tonunu yükseltti, zaman zaman elini sert şekilde masaya vurdu. Ama sorulan her soru bir şekilde cevap olarak cemaate dayandı.

17 Aralık operasyonunun ardından hükümet paralel devlet iddiasını ortaya çıkarmak için kolları sıvadı. Sadece İstanbul, Ankara’da değil, birçok ilde düğmeye bastı. Bu iller arasında Erzurum da bulunuyor.

Yasadışı dinlemelerle insanların fişlendiği söylemlerini önemseyen İçişleri Bakanlığı, müfettiş ordusunu bu illere gönderdi ve ‘iddiaları araştırın, rapor hazırlayın’ talimatını verdi. Şuan Erzurum ile birlikte birçok ilde müfettişler araştırma yapıyor. Bu iddiaları Bakan beye bizzat sordum ve kendisi de doğruladı. Yarın bu müfettişler kapınızı çalıp sizi de dinlemişler derlerse sakın şaşırmayın.

‘Eğer Türkiye’de bir paralel devlet var ise neden bunun sorumluları deşifre edilip yargıya teslim edilmiyor?’ Bu soruma aldığım cevabın yorumu şudur;

“Şuan deliller belirleniyor ve deliler üzerinden suça karışanlar tespit ediliyor. Paralel devlet yapılanmasında yargıdaki isimler belirlenirse, önümüze Ergenekon’dan daha beter bir örgüt çıkabilir.”

İşte hem hükümetin, hem de İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın özetle söylediği budur.

Bu hafta siyaseten yaşananlar gösteriyor ki cemaat –hükümet kavgasında sular durulmayacak. Aksine önümüzdeki günlerde kavganın dozu artacak. Dananın kuyruğu bu saatten sonra kopacak. Bu savaşta taraf olmayan, bertaraf olacak.

Bu kavgadan kim karlı çıkar, kavganın boyutları nereye varır, kimler vatansever, kimler hain ilan edilir bilinmez ama bilinen şu ki savaşın faturasını öyle ya da böyle vatandaş öder.

Temennimiz şudur ki, öfke gözleri kör etmesin. Yaşın yanında kuru da yanmasın. Dün haksız yere cezaevlerine kapatılan, hayatları son bulan insanlara bir yenileri daha eklenmesin.

Türkiye o karanlık günlere bir daha geri dönmesin. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 28-01-2014
  
  • eFKAN ALA 29.01.2014 11:01:49

    HELE SORUN Bİ DADAŞLARA ,ERZURUM EKMEĞİNİ YİYİP HOCAEFENDİYE LAF ATMAK HADDİNİ NERDEN ALMIŞ,ERZURUMLU OLDUĞUNU ZANNNETMİYORUM,ÖYLE MASALARA VURUP HAYALİ PARALEL DEVLET KURUP ONUNLA UĞRAŞMAKLA OLMUYOR,1-YOLSUZLUK YAPANLAR NEDEN AKLANIYOR 2-5000 İNE YAKIN POLİS SAVCI BÜROKRAT VS GÖREVDEN ALINDI HNEY DAYANARAK SUÇ VARSA NE YAPACAK POLİS SAVCI SEÇİMİN GEÇMESİNİMİ BEKLEYECEK 3-ARTIK BUNDA SONRA BU HAKARETLERDEN SONRASEÇİMİ MHP NİN ALACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Yazarın Diğer Yazıları