Sevda Güneş

HEDEF BÜYÜTTÜK

26.11.2014 Sevda Güneş

İlk gündeme geldiğinde toplumun çoğu kesimi hiç ihtimal vermemişti, Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın Erzurum’da yapılacağına. Bende bir gazeteci olarak şehrin bu karamsar tavrından etkilemiş olacağım ki haberlerime bu tavrı yansıtmasam da içimdeki o sese kulak vermiştim.

 

 

Öyle ya kim bu kadar önemli bir oyunu Erzurum’a verir. Ortada ne tesis var nede sporcu. Tüm bu negatif düşünceye rağmen bu işin peşini bırakmayan o günkü yerel yöneticiler ve hükümet, ısrarlı tavırlarından vazgeçmeyip adeta bir mucizeyi gerçekleştirerek oyunları Erzurum’a getirmeyi başardı.

 

 

O akşam şehirde sevinç turları atıldı. Oylamanın yapıldığı organizasyona katılan yetkililer şehirde kralları gibi karşılandı, hatta omuzlara alındı. Öyle bir algı oluştu ki; Artık şehir şeytanın bacağını kırdı, 2011 den sonra Erzurum dünya şehri olacak. Kalkınma diye bir sorunumuz olmayacak. İşsizlik bile son bulacaktı.

 

 

Elbette gerçek bu değildi, ama umut buya kim ne derse desin artık algı bunun bir 10 günlük spor organizasyonu değil ciddi bir olimpiyat olduğu yönündeydi.

 

 

Hükümet tarafından Cumhuriyet tarihinin tek seferde yaptığı en büyük yatırım geldi şehre. Oyunlar yapıldı, gerçek ortaya çıktı. Şehir öyle ya da böyle kazançlı çıktı ama beklenti çıtasını yüksek tutan şehir halkı kendini kaptırdığı rüyadan uyandı. Ama o süreçte yaşanan olumlu hava bu kentin hiçbir döneminde yaşanmamıştı.

2011 kim ne derse desin bu kent için milattır. Yapılan yatırımlar öyle bir seferde kentin kaderini değiştirmese de yavaş yavaş semerelerini vermeye başlamıştır.

 

 

Bu hafta sonu Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları, bilinen kısa adıyla EYOF olan spor organizasyonun 2019 oylaması yapıldı. EYOF 2019 Erzurum’a verildi.

 

 

Kentin çok fazla haberi olmadı. Sesiz sedasız gidilen Bakü’de şehir adına imzayı atan ve EYOF bayrağını alan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen oldu.

 

 

Her ne kadar masadaki tek alternatif Erzurum olsa bile eminim orada bulunan heyet son derece heyecanlı dakikalar yaşadı. Ama tüm bu anları görüntüleyecek tek bir gazeteci orada yoktu. Ne Büyükşehir Belediyesi nede federasyonlar tek bir Erzurumlu gazeteciyi davet etmeyi akıl edemediler.

 

 

Oysa ciddi bir kamuoyu oluşturulup şehirde karnaval havası yaratılabilirdi. Ki bu havaya bu günlerde şehir olarak çok ama çok ihtiyacımız var.

 

 

Spor camiası Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları, olimpiyatın bir alt derecesi olarak yorumluyor. Yalnızca Avrupalı 48 üye ülkenin katılımıyla iki yılda bir gerçekleştirilen spor etkinliği Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarından daha üst bir organizasyon.

 

 

Erzurum kış sporlarında hedef yükseltmiştir. Organizasyonu layığı ile yapmak önemli ama en önemlisi 2019 EYOF’ dan şampiyon sporcular çıkarmaktır. Başta Türkiye Kayak Federasyonu olmak üzere Buz Hokeyi ve Türkiye Buz Federasyonu bugünden itibaren düğmeye basmalı ve şampiyonlar yetiştirmek için yoğun bir çalışma içine girmelidir.

2019’a çok var nasıl olsa deyip asla 2011 de yapılan hataya düşülmemelidir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-11-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları