Sevda Güneş

Her karda okul tatil olur mu?

10.01.2015 Sevda Güneş

Dünya 2015’e terör saldırılarıyla, Türkiye ise hem terör hem de kara kışla merhaba dedi. Doğu Anadolu Bölgesi zaten kar ve soğuğun anayurdu idi. Ancak bu sene bir farklılık oldu, Erzurum ve Doğu illeri kışa geç ama oldukça ciddi yağışlarla girdi.

 

 

Yurdun büyük bir kısmında etkili olan kötü hava koşulları nedeniyle eğitime ara verilirken, önce şiddetli fırtına ardından kar yağışı ile kendini gösteren kış için Erzurum’da okulların neden tatil edilmediği Erzurumluların birinci gündem maddesi oldu. Valiliği sosyal medya üzerinden eleştiri yağmuruna tutan vatandaşlar, uygulamanın haksızlık olduğunu savundu.  

 

 

İki gün önce bu minvalde bir yazı kaleme almıştım. O yazıda eğitime fırtına nedeniyle gün ortasında ara verilmesini eleştirmiştim. Eğer hava muhalefeti nedeni ile eğitime ara verecekseniz lütfen o çocuklar evlerinden çıkmadan bu karar verilsin demiştim. Eğitim sadece şehir merkezinde verilmiyor, bunun kırsalı var, taşımalı eğitimi var, köy okulu var. Mutlaka orada eğitim gören öğrencilerde dikkate alınmalı.

 

 

Ancak fırtına, tipi ve kar yağışı birbiri ile karıştırılmamalı. Bahsettiğim gün fırtına nedeni ile bir kişi hayatını kaybetti, onlarca araç üzerine düşen çatılar nedeni ile zarar gördü, kazalar meydana geldi.

 

 

Fırtına durdu yerini kara bıraktı. Dün gece aniden bastıran kar yağışı bir kez daha velileri harekete geçirdi. Haber merkezimizin telefonları okulların tatil edilip edilmediğini soran vatandaşlar tarafından adeta işgal edildi.

 

 

 

Bir şeyi net ortaya koymakta fayda var, her kar yağışında okullar tatil edilemez. Burası Doğu, kış denilince akla kar ve soğuğun geldiği tek yer. Eğer valilik her kar yağışında eğitime ara vermeye kalksa okullarımız eğitim süresince asla hizmet veremez.

Erzurum için kış daha yeni başladı, öyle görünüyor ki bu tartışmaları biz daha çok yaşayacağız. Sabah karlı bir güne uyanan Erzurumlular işlerine gitmekte ciddi zorluklar yaşadı. Ana arterler ulaşıma açılmıştı fakat ara sokaklar ve kaldırımlarda hareket etmek neredeyse imkânsızdı. Üç günden buyana kırsalda mücadele eden belediyeler aynı başarıyı sokaklarda ne yazık ki gösteremedi… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 10-01-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları